Saudové zlevňují ropu, na mušce mají těžaře v USA | e15.cz

Saudové zlevňují ropu, na mušce mají těžaře v USA

Těžba ropy frakováním v Texasu
Těžba ropy frakováním v Texasu
• 
ZDROJ: Irekia - Eusko Jaurlaritza, Flickr (CC BY 2.0)

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové ceny ropy dál klesají, reagují hlavně na rozhodnutí Saúdské Arábie zlevnit lednové dodávky suroviny pro zákazníky v Asii a Spojených státech. Podle analytiků tak Saúdská Arábie zostřuje boj o podíl na trhu.

Cena severomořské ropy Brent kolem vykazovala pokles o 80 centů na 69,12 USD za barel. Americká lehká ropa WTI zlevnila o více než dolar na 66,33 dolaru za barel.

Saúdská Arábie je nejvlivnějším členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ta se minulý týden na zasedání ve Vídni dohodla, že nebude na letošní pokles cen ropy reagovat snížením těžebního limitu. Podle analytika Phila Flynna ze společnosti Price Futures Group je snížení cen saúdskoarabské ropy pro zákazníky v Asii a v USA „druhou salvou v cenové válce OPEC“.

Za letošním poklesem světových cen ropy stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

Ceny ropy Brent

Podle mnoha analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny spadnou pod úroveň, kde se těžba z nových zdrojů už nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a podpořilo opětovný růst cen.

„Toto je druhá salva v cenové válce OPEC, nová ofenziva Saudů,“ řekl agentuře Reuters analytik Price Futures Group Phil Flynn.

K dalšímu poklesu cen může přispět i Libye. Ta totiž zřejmě brzy obnoví těžbu na ložisku El Sharara. To je s denní produkcí 300 tisíc barelů jedním z největších v zemích OPEC.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery