Šéf polského Orlenu usedne i do čela dozorčí rady Unipetrolu

Petrochemický holding Unipetrol

Petrochemický holding Unipetrol Zdroj: ctk

Novým předsedou dozorčí rady petrochemické společnosti Unipetrol je ode dneška Wojciech Jasiński (67), šéf představenstva polské společnosti PKN Orlen, která od roku 2005 Unipetrol vlastní. Ve funkci nahradil Jacka Krawiece, který rezignoval v prosinci. Novým členem dozorčí rady byl dnes také jmenován Zbigniew Leszczyński.

Rezignace Krawiece velmi pravděpodobně souvisela se změnami v polské společnosti PKN Orlen. Krawiec PKN Orlen od roku 2008 řídil, nová polská vláda ho však v polovině prosince odvolala. Do čela společnosti místo něho jmenovala právě Wojciecha Jasińského.

Bývalý ministr státního pokladu a poslanec za vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) Jasiński je od roku 2001 členem polského parlamentu, kde byl například předsedou Stálého podvýboru pro bankovní systém a monetární politiku, předseda Ekonomického výboru nebo předsedou Výboru pro veřejné finance.

Dozorčí rada Unipetrolu má devět členů. Kromě Jasińského a Leszczyńského jsou jejími členy například někdejší ministr financí Ivan Kočárník nebo předseda Odborového svazu ECHO Zdeněk Černý. Dnes také dozorčí rada opětovně zvolila Andrzeje Kozlowského do funkce člena představenstva, a to s účinností od 9. dubna, dodal mluvčí.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu a zaměstnává 3800 lidí. Společnost se v loňském roce přehoupla do rekordního čistého zisku 7,036 miliardy korun z předloňské ztráty 556 milionů korun. Ztrátu společnost vykazovala každoročně od roku 2011.

Stanislav Bruna: V krizi neumíme zajistit dost ropy pro obě rafinerie