Škodě Auto se loni propadl prodej na 1,24 milionu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Škodě Auto se loni propadl prodej na 1,24 milionu vozů. Důvodem je Čína a Indie

ČTK

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala loni svým zákazníkům po celém světě 1,24 milionu vozů, tedy o 0,9 procenta měné než v roce 2018. Jako důvod firma uvedla klesající trh s osobními vozy v Číně, klesly ale také dodávky firmy v Indii. Na ostatních trzích dodávky aut naopak vzrostly, uvedla firma v tiskové zprávě.

V Číně dodávky meziročně klesly o 17,3 procenta na 282 tisíc vozů. Na ostatních trzích bez Číny meziročně vzrostly dodávky o 5,3 procenta na 961 tisíc vozů. Na domácím českém trhu dodala firma loni 94 tisíc vozů, meziročně o 0,6 procenta více. Na největším evropském trhu značky v Německu meziročně vzrostly dodávky o 8,3 procenta na 191 tisíc vozů.

Nejprodávanějším modelem byla loni tradičně Octavia, která ale zaznamenala meziroční pokles o 6,3 procenta na 364 tisíc aut. Druhým nejprodávanějším modelem byla Fabia s 173 tisíc dodanými kusy, meziročně jde o pokles o 9,5 procenta. Vzrostly naopak dodávky modelů SUV, Kodiaq si polepšil o 15,1 procenta na 171,8 tisíce vozů, Karoq o 32 procent na 153 tisíc a Kamiq o 131,8 procenta na 65 tisíc, automobilka prodává dvě verze, jednu určenou pro Evropu, druhou pro Čínu. Nového modelu Scala firma dodala 39 tisíc kusů.

České automobilky opět zažily rekordní rok. Vyrobily přes milion vozů

"Složité geopolitické a ekonomické rámcové podmínky a z nich vyplývající nejistota na světových trzích nás v roce 2019 postavily před řadu výzev. Ale i v těchto neklidných vodách udržuje Škoda i nadále stabilní kurs. Rád bych poděkoval zákazníkům za důvěru v naše produkty a našim skvělým zaměstnancům za jejich ohromné nasazení," řekl předseda představenstva Bernhard Maier.

V západní Evropě zaznamenala Škoda sedmiprocentní nárůst dodávek na 521 tisíc aut. Ve střední Evropě vzrostly dodávky o 1,3 procenta na 216 tisíc automobilů. Ve východní Evropě bez Ruska dodala automobilka 50 tisíc aut, meziročně o 8,9 procenta více.

Škoda Auto ukázala novou Octavii. K prvním zákazníkům se má dostat už brzy

V Rusku dodala Škoda v minulém roce zákazníkům 89 tisíc vozů a v porovnání s předchozím rokem si tak polepšila o 8,8 procenta. V Indii dodala značka Škoda v roce 2019 zákazníkům celkem 15 tisíc vozů, meziročně o 12,3 procenta méně.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává v ČR asi 37 tisíc lidí.

Automobilky čeká omezování výroby, zlepšení situace je zatím v nedohlednu, říká analytik Pelc

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!