Sony ztrácí. Propustí až 10 tisíc zaměstnanců

Šéf koncernu Sony Kazuo Hirai

Šéf koncernu Sony Kazuo Hirai Zdroj: ctk

Japonský elektrotechnický koncern Sony propustí až 10 tisíc zaměstnanců, to je kolem šesti procent celkové pracovní síly. Napsal to japonský ekonomický list Nikkei, podle něhož firmu k masivnímu propouštění vede ztrátové hospodaření. S ním se podnik potýká už čtyři roky.

Sony není zdaleka jediným japonským podnikem, který je nucen kvůli ztrátám celkově zeštíhlit. Pod značným tlakem vrátit firmu k ziskovému hospodaření je teď nový šéf podniku Kazuo Hirai. Podle listu Nikkei by zmíněných asi 10 tisíc pracovních příležitostí mohlo zmizet do konce letošního roku. Asi polovina rušených míst má být z chemicko-technologické a LCD divize.

Firma zprávu listu Nikkei zatím nekomentovala. Velké propuštění už firma oznámila v prosinci 2008, kdy naplánovalo pokles počtu pracovních míst asi o 16 000. Tehdy reagovala na dopady globální finanční krize, která s sebou přinesla i propad poptávky po elektronice. Navzdory tehdejšímu propouštění se ale firma nedokázala vrátit k ziskovému hospodaření.

Obdobné potíže má v Japonsku víc firem, a to nejen v odvětví elektrotechniky. Snížení výdajů oznámily například firmy NEC anebo Sumco, nevyhnul se mu ale ani makléřský dům Daiwa Securities. Nikkei napsal, že v rámci dalších plánovaných úspor by sedm vrcholových manažerů mohlo být požádáno, aby vrátilo prémie.

Koncern Sony měl na konci března v celém světě asi 168.200 zaměstnanců. Firma tak patří k hlavním výrobcům elektroniky na světě, vedle tradičních výrobků, jako jsou DVD přehrávače, televizory a notebooky, je Sony hlavním světovým výrobcem herních konzol. Její konzoly PlayStation na trhu soupeří s konkurenčními výrobky firem Nintendo a Microsoft.