Španělsko odsouhlasilo omezení katalánské autonomie. Pro EU se nic nemění, tvrdí Tusk | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Španělsko odsouhlasilo omezení katalánské autonomie. Pro EU se nic nemění, tvrdí Tusk

ČTK

Španělský Senát dnes absolutní většinou umožnil centrální vládě dočasně omezit autonomii Katalánska. O zavádění konkrétních opatřeních vůči Katalánsku bude v příštích hodinách a dnech rozhodovat španělská vláda. Ta má zasednout už dnes večer. Zasedání kabinetu svolal španělský premiér Mariano Rajoy krátce poté, co dnes katalánský parlament schválil rezoluci o vyhlášení nezávislosti.

V Senátu, který má 266 členů, dnes odpoledne pro omezení katalánské autonomie hlasovalo 214 senátorů, 47 se vyslovilo proti a jeden se zdržel. Senátoři hlasovali pro návrh španělské vlády aktivovat ústavní článek 155, který umožňuje Madridu omezit autonomii regionu, když jeho vedení porušuje ústavu či zákony.

Rajoy dnes v Senátu řekl, že pokud vláda od Senátu souhlas získá, prvním jejím krokem bude odvolání katalánského premiéra a členů jeho vlády. Cílem omezení autonomie, které má být postupné a dočasné, je uspořádání nových regionálních voleb v Katalánsku do šesti měsíců.

Katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti, opozice opustila sál

Pro Evropskou unii se po dnešním hlasování katalánského parlamentu o nezávislosti nic nemění a jediným partnerem pro dialog zůstává Španělsko. Na twitteru to uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk. Jde o první reakci z horních pater EU na dnešní krok regionálního parlamentu, který schválil rezoluci o katalánské nezávislosti.

"Doufám, že španělská vláda dá přednost síle argumentu před argumentem síly," doplnil na twitteru šéf summitů EU jen krátce před tím, než v Madridu španělský Senát rozhodl o dočasném omezení katalánské autonomie.

Španělská vláda zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!