Stát chce ušetřit miliardy. Zastropuje výrobu z obnovitelných zdrojů | E15.cz

Stát chce ušetřit miliardy. Zastropuje výrobu z obnovitelných zdrojů

Těžká technika u bioplynové elektrárny
Těžká technika u bioplynové elektrárny
• 
ZDROJ: Pavel Sich

ČTK, čap

Share on Facebook Messenger
Stát chce limitovat, kolik elektřiny mohou vyrobit „zelené elektrárny“ s nárokem na státní podporu. Vyplývá to z návrhu novely energetického zákona ministerstva průmyslu a obchodu, u kterého v pátek skončilo meziresortní připomínkové řízení. Podporovatelé OZE s návrhem nesouhlasí. Nejhůře by dopadla biomasa.

„Výrobce inkasuje podporu pouze na takové množství elektřiny, se kterým bylo kalkulováno při výpočtu výše výkupní ceny garantující 15letou dobu návratnosti,“ uvádí mimo jiné materiál. Výroba nad rámec tohoto množství nebude omezena, bude ale bez podpory.

Pro modelový příklad roku 2011 by stát podle ministerstva ušetřil na podpoře obnovitelných zdrojů asi 3,34 miliardy korun.

Podle důvodové zprávy novely vyrobili někteří výrobci daleko více elektřiny z OZE s nárokem na podporu, než je v podmínkách České republiky obvyklé. Návrh soudí, že za tím může být úmyslné vykázání nesprávných hodnot výroby elektřiny nebo například neoprávněné zvýšení instalovaného výkonu výrobny.

Obnovitelné zdroje jen pro fanoušky

„Kdyby zákon prošel v této podobě, tak u nás budou v příštích letech stavět obnovitelné zdroje jen fanoušci, kteří neberou ohled na rizika a překážky a jsou nezdolní v překonávání byrokratických překážek,“ uvedl energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký. Podle něj význam obnovitelných zdrojů dál poroste a jejich cena bude klesat. České domácnosti a obce ovšem budou několik let mimo hru.

„Nemůžeme akceptovat likvidační zásahy do vlastnických práv provozovatelů malých obnovitelných zdrojů, které popírají principy právního státu,“ dodal Jan Habart, místopředseda Komory OZE, která využívání obnovitelných zdrojů podporuje. Podle komory by novela nejhůře dopadla na výrobce elektřiny z biomasy.

Minulý týden proti novele vystoupila předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. „Návrh novely vychází vstříc přirozenému monopolu, naopak na spotřebitele a jejich ochranu má negativní dopad,“ uvedla tehdy.

Dvě stovky připomínek

ERÚ oznámil, že k novele podal celkem 194 připomínek, z toho 75 považuje za zásadní. „Množství připomínek od nás i od dalších více než 40 subjektů ukazuje, že finální verze novely nebyla řádně projednána s odbornou veřejností a dotčenými organizacemi,“ uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Podle něj lze považovat celkové množství dodatečných požadavků připomínkových míst za vysoce nestandardní.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. V pozadí místopředseda ERÚ Martin Laštůvka Autor: ctk
ERÚ podal k finální verzi téměř na dvě stovky připomínek (na snímku ČTK předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. V pozadí místopředseda ERÚ Martin Laštůvka)

Novela obsahuje kromě úpravy podpory elektřiny z OZE další změny. Nově lidem předepisuje, jaké mají povinnosti ve vztahu k energetické soustavě. Mají se zdržet se jednání, kterým by mohli soustavu poškodit či omezit nebo ohrozit její bezpečný a spolehlivý provoz.

Podle návrhu dosud takové konkrétní ustanovení chybělo. Zákazníci budou na druhou stranu moci odstoupit od smlouvy o dodávkách energií ještě 14 dní po jejich zahájení. I tento bod má ale kritiky.

„Navrhovaný paragraf se tváří jako ochrana zákazníků, ale ve skutečnosti by je vystavil do nečekaného rizika,“ upozornil předseda Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Václav Derfl. V okamžiku vypovězení smlouvy by prý zákazník neměl smlouvu ani s novým, ale už ani s původním dodavatelem. Novela by tak mohla značně zkomplikovat změnu dodavatele.

Modelový příklad podpory OZE v roce 2011 za původních a navrhovaných podmínek:
Typ OZE Výše vyplacené podpory 2011 (mld. Kč) Vyplacená podpora v případě mechanismu maximálního množství elektřiny s nárokem na podporu (mld. Kč) Rozdíl (%)
Malé vodní elektrárny 1,438 1,299 9,65
Větrné elektrárny 1,049 0,935 10,86
Fotovoltaické elektrárny 25,892 22,551 12,90
Elektrárny využívající biomasu 2,329 2,262 2,88
Bioplynové stanice 2,806 2,752 1,95
Celkem OZE 33,514 29,799 11,09

Zdroj ČTK

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.