Stát chce zvýhodnit méně úspěšné průmyslové zóny, aby nalákaly investory | E15.cz

Stát chce zvýhodnit méně úspěšné průmyslové zóny, aby nalákaly investory

Průmyslová zóna v Ostravě
Průmyslová zóna v Ostravě
• 
ZDROJ: Straka Martin/E15

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pět průmyslových zón v Česku by mohlo být zvýhodněno, aby se do nich podařilo lépe nalákat investory. Žadatelé o pobídky získají například získat dotaci až 300 tisíc korun na jedno pracovní místo a také nebudou muset pět let platit daň z nemovitosti. Prohlásil to šéf divize investic agentury CzechInvest Petr Pospíšil.

Opatření se týká již existujících areálů, které už stát podpořil, ale ještě nejsou zcela zaplněné. „Institut zvýhodněných průmyslových zón obsahuje návrh zákona o investičních pobídkách, který čeká na projednání v parlamentu,“ vysvětlil Pospíšil. O zařazení do zvýhodněného režimu rozhodne vláda, a to na základě návrhu ministerstva průmyslu a CzechInvestu.

v návrhu jsou tři zóny, které jsou podle Petra Pospíšila v Moravskoslezském kraji. O které konkrétně jde, zatím nechtěl upřesnit. V zónách budou minimalizovány investice nutné k tomu, aby projekt byl vhodný pro žádost o investiční pobídky. Minimální investice tak bude ve výši asi 50 milionů korun oproti běžným 100 milionům.

„My se vlastně snažíme, aby již vynaložené prostředky na tvorbu těch zón byly vynaloženy efektivně, a snažíme se pomocí těchto zvýhodnění tam investory nalákat,“ dodal Pospíšil.

Prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš řekl, že region nová místa nezbytně potřebuje. Je podle něj nutné se připravit na očekávané zrušení tisíců míst v souvislosti s útlumem hornictví. V Moravskoslezském kraji nemá v současnosti práci více než 83 tisíc lidí a podíl nezaměstnaných tam činí 9,7 procenta.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah