Toshiba odepsala divizi Westinghouse v objemu 56 miliard | e15.cz

Toshiba odepsala divizi Westinghouse v objemu 56 miliard

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: westinghousenuclear.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonský konglomerát Toshiba provedl v uplynulém finančním roce odpis hodnoty své americké dceřiné společnosti Westinghouse ve výši 260 miliard jenů (56 miliard korun). Toshiba tento krok dlouho odmítala učinit, přestože situace v jaderné energetice se po havárii v jaderné elektrárně Fukušima z roku 2011 zhoršila, napsala agentura Reuters.

Ke změně postoje ji přiměly horší úvěrové ratingy a omezenější možnosti financování v důsledku obřího účetního skandálu, oznámila firma. Toshiba koupila Westinghouse v roce 2006 za 5,4 miliardy dolarů (129 miliard korun).

Toshiba loni přiznala nesrovnalosti v účetnictví. Ukázalo se, že od fiskálního roku 2008/2009 nadhodnotila svůj zisk o celkem 155 miliard JPY. Účetní skandál se stal v Japonsku největší od účetních manipulací firmy Olympus z roku 2011. Aby zlepšila svou finanční situaci, dohodla se Toshiba nedávno na prodeji divize zdravotnických přístrojů výrobci fotoaparátů Canon za 665,5 miliardy jenů (143 miliard korun).

Společnost nyní předpokládá, že provozní ztráta za uplynulý finanční rok do konce března dosáhne 690 miliard jenů. Dosud ji odhadovala na 430 miliard jenů. Čistá ztráta bude ale zřejmě menší, než se čekalo. Podnik ji vidí na 470 miliard jenů, dosavadní odhad byl o třetinu větší. Hospodářské výsledky by měl konglomerát zveřejnit začátkem května.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery