Turecko-americká firma chce hledat plyn a ropu na východě Čech | E15.cz

Turecko-americká firma chce hledat plyn a ropu na východě Čech

Břidlicový plyn
Břidlicový plyn
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost SouthOil chce v hradeckém a Pardubickém kraji hledat zemní plyn a ropu. Firma již požádala o vytýčení území k průzkumu a vyhledávání konvenčních ložisek ropy a plynu. Území, o nějž firma usiluje, má rozlohu 1341 čtverečných kilometrů. Uvedl to deník Dnes v příloze pro hradecký kraj.

Ministerstvo životního prostředí správní řízení ve věci stanovení průzkumného území zatím nezahájilo. Žádost těžařů se teprve překládá a nejméně tři měsíce musí být zveřejněna ve věstníku Evropské unie. K úředníkům ministerstva do Hradce Králové se žádost vrátí asi až na přelomu roku.

Firma SouthOil vznikla loni. Větší část ovládá Turek Göktug Beşer, čtvrtinu drží generální ředitel South Oil Incorporated Mark Allen Bush z Texasu.

O možnost průzkumu těžby takzvaných břidlicových plynů na Trutnovsku a Náchodsku již delší dobu usiluje těžařská společnost Basgas Energia Czech. Proti těžbě ostře vystupují města a obce.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) navrhuje nepovolovat průzkumy pro těžbu břidlicového plynu v Česku, a to do 30. června 2014. Podle něj to neznamená „zákaz na vždy“. Moratorium má ale vytvořit čas pro upravení zákonů, aby obsahovaly jasná pravidla pro používání současných průzkumných technologií. Návrh moratoria dostane ke schválení vláda, zabývat by se jím měla v říjnu.

Jan Žižka: Břidlicový prstík

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah