Ukrajina o třetinu zvýší dovoz plynu ze Slovenska, předplatí si i ruský | e15.cz

Ukrajina o třetinu zvýší dovoz plynu ze Slovenska, předplatí si i ruský

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jeremy Buckingham CC BY 2.0 Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina zvýší dovoz plynu ze Slovenska od poloviny prosince na 40 milionů krychlových metrů denně ze současné úrovně 31 milionů kubíků. Ukrajina je od června bez dodávek ruského plynu. Dovoz ze Slovenska se může podstatně zvýšit díky posílení kapacity plynovodu mezi oběma zeměmi.

Ukrajina začala v září odebírat plyn ze západního směru prostřednictvím zpětných dodávek. Počátkem listopadu proudilo ze Slovenska na Ukrajinu zhruba 26,5 milionu metrů krychlových plynu denně, což odpovídalo asi deseti miliardám kubíků ročně. Ukrajina spotřebovává ročně kolem 50 miliard krychlových metrů a zhruba polovinu z toho obvykle kryje ruský plyn.

Rusko v polovině června kvůli sporům o cenu a nezaplacené účty zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. Koncem října se obě země za prostřednictví Evropské komise dohodly na podmínkách prozatímního obnovení dodávek v zimních měsících, Kyjev si ale tyto dodávky bude muset předplatit. Zástupci ukrajinské vlády již sdělili, že první dodávky v rámci této dohody si předplatí ještě tento týden.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery