Unipetrolu klesl čistý zisk o šestnáct procent, tržby vzrostly | E15.cz

Unipetrolu klesl čistý zisk o šestnáct procent, tržby vzrostly

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 16 procent na 1,28 miliardy korun, snížil se také provozní zisk. Tržby firmy stouply o 16 procent na téměř 36 miliard korun. Výsledky byly ovlivněny rostoucími cenami ropy, kvůli kterým jsou nižší marže v rafinérské i petrochemické části podniku. Jde o první výsledky po zářijovém odchodu firmy z pražské burzy.

Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) klesl o 40 procent na 2,05 miliardy korun. Analytici odhadovali, že čísla za letošní třetí čtvrtletí budou lepší než za stejné období loňského roku.

"Tržby společnosti Unipetrol rostly hlavně díky celkové ekonomické konjunktuře. Zpracovatelské marže naopak klesly, a to nejspíše v důsledku již dříve zafixovaných cen výstupů. Efekt rostoucích cen ropy, a tedy i rostoucí zpracovatelské marže, se tak projeví až v dalších čtvrtletích," řekl analytik portálu capitalinked.com Radim Dohnal.

Unipetrol ve třetím čtvrtletí investoval 1,9 miliardy korun. Peníze podle firmy směřovaly především do výstavby nové polyetylenové jednotky, do plánované odstávky výroby v Litvínově a Neratovicích, do výstavby nové teplárny etylenové jednotky a do pokračující modernizace čerpacích stanic Benzina. Svůj tržní podíl Benzina ke konci července zvýšila na 22,9 procenta, provozuje 406 čerpacích stanic.

„Nejvýznamnější událostí uplynulého čtvrtletí byla mimořádná valná hromada, na které byl odsouhlasen přechod všech akcií naší společnosti do rukou skupiny PKN Orlen, který se tak začátkem října stal jediným vlastníkem skupiny Unipetrol,“ uvedl generální ředitel Unipetrolu Krzysztof Zdziarski. Vytěsnění zbylých minoritních akcionářů schválila srpnová valná hromada firmy na návrh majoritního vlastníka, polské skupiny PKN Orlen. Cílem bylo právě stažení akcií Unipetrolu z pražské burzy.

Unipetrol ve třetím čtvrtletí zpracoval dva miliony tun ropy. Rafinérské výrobní kapacity byly využity na 92 procent, doplnila firma.

Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Součástí PKN Orlen je společnost od roku 2005.


Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah