Bělorusko spouští první jadernou elektrárnu | E15.cz

V Bělorusku spouštějí první jadernou elektrárnu

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bělorusko začalo s navážením paliva do prvního ze dvou reaktorů své první jaderné elektrárny Astravec, uvedla agentura Reuters s odvoláním na oznámení ruské korporace Rosatom, která má vybudování elektrárny na starosti.

Navážením paliva Rosatom podle agentury TASS začal fyzické spouštění elektrárny. První kazeta s jaderným palivem byla do reaktoru vložena před polednem.

Do konce měsíce jich má být 163, dodal TASS. Podle běloruské agentury Belta je v každé kazetě 571 kilogramů jaderného paliva.

Prohlédněte si fotogalerii:

Běloruská jaderná elektrárna stojí poblíž hranic s Litvou a jejího hlavního města Vilniusu. Litva pohlíží na jadernou elektrárnu, jejíž stavbu financuje Rusko úvěrem ve výši deseti miliard dolarů (asi 221 miliard korun), jako na hrozbu své národní bezpečnosti. Bělorusko popírá, že by elektrárna představovala riziko, připomněl Reuters.

Elektrárna splňuje bezpečnostní požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), napsala Belta s tím, že elektrárna se dvěma reaktory o výkonu 1200 MW každý má pokrýt asi třetinu spotřeby elektřiny v zemi, čímž každý rok ochrání Zemi před emisemi více než sedmi milionů tun skleníkových plynů.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah