Velcí odběratelé elektřiny budou muset Německu vracet miliony eur | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Velcí odběratelé elektřiny budou muset Německu vracet miliony eur

Velcí odběratelé elektřiny budou muset Německu vracet miliony eur
Elektřina
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Německo musí na řadě velkých spotřebitelů elektřiny vymoci zpět miliony eur, protože měli nespravedlivou výhodu, když byli v letech 2012 až 2013 osvobozeni od poplatků za užívání distribučních sítí. Oznámila to Evropská komise.

EK, která je v 28členné unii zodpovědná za zajištění rovných podmínek, uvedla, že výjimka zvýšila finanční zátěž ostatních uživatelů elektřiny. Ti museli platit mimořádný poplatek zavedený v Německu v roce 2012.

"Všichni uživatelé elektřiny musí platit provozovatelům sítí za služby, které využívají - úplné osvobození některých od těchto poplatků je nespravedlivou výhodou a zvyšuje finanční zatížení ostatních spotřebitelů elektřiny. To je důvod, proč musí Německo nyní neuhrazené poplatky od těchto subjektů vrátit," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Mařík: Pozor lidstvo, abys s inteligentními roboty nezašlo příliš daleko

Výjimka, kterou Německo zrušilo v roce 2014, byla v letech 2011 až 2013 udělena společnostem s roční spotřebou nad deset gigawatthodin. Jen za rok 2012 firmy podle kalkulace EK na poplatcích ušetřily 300 milionů eur (7,73 miliardy korun).

EK obdržela řadu stížností od spotřebitelských sdružení, energetických společností i občanů. V roce 2013 zahájila šetření, zda je osvobození od poplatků státní podporou a zda je v souladu s pravidly EU o státní podpoře.

Podle pravidel EU o státní podpoře neexistuje žádné objektivní odůvodnění, které by umožnilo úplné osvobození od poplatků za síť pro uživatele elektřiny, i když mají stabilní spotřebu elektrické energie. Každý uživatel by měl platit za náklady, kterými distribuční síť zatěžuje. Velcí a stabilní uživatelé elektřiny tyto náklady také vytvářejí a je na nich, aby tyto náklady nesly, uvádí se ve vyjádření EK.

Evropské banky mají být odolnější vůči nečekaným šokům
Gazprom pokutu platit nebude. Evropská komise ukončila vyšetřování

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!