Věřitelé Motorpalu přijali reorganizační plán, počítá se vstupem investora | E15.cz

Věřitelé Motorpalu přijali reorganizační plán, počítá se vstupem investora

Věřitelé Motorpalu přijali reorganizační plán, počítá se vstupem investora
Motorpal
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Jihlavská společnost Motorpal má nový reorganizační plán. Schválili jej její věřitelé u Krajského soudu v Brně. Plán obsahuje kroky k řešení dluhové zátěže strojírenského podniku při zachování výroby včetně avizovaného vstupu strategického investora Moto Capital.

Přijetí věřitelům doporučil insolvenční správce Lee Louda, podle něhož je reorganizace proveditelná, ekonomická zdůvodnitelná a nabízí věřitelům vyšší uspokojení než konkurz a zpeněžení majetku.

Motorpal zaměstnává skoro 1300 lidí. V insolvenčním řízení je od ledna, soud mu ale povolil reorganizaci. Výše přihlášených pohledávek je podle Loudovy zprávy zveřejněné v insolvenčním rejstříku přes 931 milionů korun, zatímco majetek podniku znalec ocenil na 310 milionů.

Soud povolil reorganizaci zadluženého Motorpalu, změnil původní verdikt

Vše ještě musí potvrdit soud. „Reorganizační plán byl přijat všemi skupinami věřitelů a jsou rovněž naplněny podmínky pro jeho schválení insolvenčním soudem. Soud konstatuje, že o reorganizačním plánu bude rozhodnuto samostatným usnesením,“ uvedla samosoudkyně Bohumila Čuprová. Dodala, že by se tak mohlo stát do konce měsíce.

Motorpal vyrábí ve čtyřech závodech v Jihlavě, Jilemnici, Batelově a Velkém Meziříčí vstřikovací systémy pro dieselové motory a přesné díly pro automobilový průmysl. Insolvenční návrh na sebe letos v lednu podala sama akciová společnost z důvodu dluhů. Usnesení o jejím úpadku vydal Krajský soud v Brně 9. února, reorganizace podniku byla soudem povolena 20. dubna.

Ve vedení podniku nastaly už počátkem roku změny. Generálním ředitelem se stal Radim Valas, který má zkušenosti s ozdravěním firem. Výroba v závodech Motorpalu se nepřerušila a pracovníci dostávají mzdy. Společnost Moto Capital už zajišťuje provozní financování Motorpalu. Stojí za ní dosavadní menšinový akcionář Motorpalu Grzegorz Hóta.

Ředitel Motorpalu vítá, že věřitelé souhlasí s reorganizací firmy
Generální ředitel zadlužené jihlavské společnosti Motorpal Radim Valas uvítal, že věřitelé firmy dnes přijali její reorganizační plán. Uvedl, že přijetí plánu významně stabilizuje a uklidní situaci. Podle něj si oddechnou zaměstnanci, navíc se jim plošně zvýší od října platy o tři procenta. Plán na reorganizaci firmy obsahuje kroky k řešení dluhu strojírenského podniku při zachování výroby včetně avizovaného vstupu strategického investora Moto Capital.

To, že věřitelé dnes přijali u Krajského soudu v Brně plán reorganizace firmy, je podle Valase „jedním z důležitých kroků celkového restrukturalizačního procesu a zahájení další spolupráce zejména s dodavateli na klidnější bázi“. Podle něj to uklidní i zaměstnance. „Protože tam byla velká nervozita zejména v počátku toho procesu. Nyní jim navíc od října plošně přidáme tři procenta platu,“ řekl Valas.
Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!