Vláda: Češi můžou spolupracovat na výstavbě íránské jaderné elektrárny

Iránská elektrárna v Búšéhru

Iránská elektrárna v Búšéhru Zdroj: ctk

České firmy by opět měly mít možnost zapojit se do výstavby íránské jaderné elektrárny Búšehr. Vláda dnes schválila zrušení zákazu dodávek pro tuto elektrárnu. Současný zákaz platí od roku 2000. Elektrárna v Búšehru je jedinou jadernou elektrárnou v Íránu. V provozu je zatím jediný ze čtyř plánovaných reaktorů.

Po zrušení zákona budou moci podnikatelé do Íránu volně vyvážet zboží, které nepodléhá kontrolnímu režimu. V případě zboží podléhajícího kontrolnímu režimu pak podle práva EU, s výjimkou položek uvedených na seznamu Režimu kontroly raketových technologií.

Zákon z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny Búšehr vzduchotechniku. Tento obchod tenkrát kritizovaly Británie a USA, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí nukleárních projektů. Norma nyní zakazuje českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s budovanou elektrárnou v Búšehru.

Norma nyní míří do sněmovny. Pokud bude zákaz dodávek zrušen, je skupina ZVVZ připravena ucházet se o nové dodávky pro tuto elektrárnu. ZVVZ Group průběžně zvyšuje technickou úroveň vzduchotechnické produkce určené pro jaderné elektrárny podle požadavku nových norem, posilujících jejich bezpečnostní parametry.

„Neustálé zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení představuje zcela jednoznačný trend. Ať už v rámci EU nebo mimo ní. Dokonalá původní technická dokumentace k výrobkům je tedy základem při ucházení se o tyto zakázky,“ dodal mluvčí skupiny Zdeněk Zuntych.

Škoda Praha se k možnému budoucímu zájmu o dodávky pro elektrárnu nechtěla vyjadřovat. „Případný zájem by závisel na vícero faktorech, v tuto chvíli jej nelze předvídat,“ uvedla nedávno Barbora Půlpánová, mluvčí společnosti ČEZ, která firmu vlastní.

Konec izolace

Írán se dostal z ekonomické izolace letos v lednu, kdy světové mocnosti pod vedením Spojených států a Evropské unie zrušily protiíránské sankce výměnou za to, že Teherán omezí svůj jaderný program. Česká diplomacie i byznys se snaží uvolnění sankcí využít a navázat na dobré vztahy, které s Teheránem mělo Československo. Během posledních měsíců se tak odehrálo několik jednání na ministerské úrovni, do Teheránu také odletěly početné delegace českých podnikatelů.

Českým firmám se v Íránu rýsují první menší zakázky. Česká společnost Energo-Pro získala kontrakt za 405 milionů korun na dodávku dvou vodních turbín pro íránskou vodní elektrárny Khoda Afarin. Brněnský Zetor dodá íránské společnosti Tondak Tiz 250 traktorů za zhruba 135 milionů korun.