Vláda zařadila na seznam výzkumníků více firem | e15.cz

Vláda zařadila na seznam výzkumníků více firem

Zleva ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr obrany Martin Stropnický na schůzi Sněmovny
Zleva ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr obrany Martin Stropnický na schůzi Sněmovny
• 

Euro, Blahoslav Hruška

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V seznamu výzkumných organizací, který každoročně sestavuje vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), letos posílily firmy. Z více než 200 položek uznaných badatelských institucí obsadily třicet míst organizace, které jsou vedené jako akciové společnosti nebo mají status s.r.o.

Mezi převahou akademických, univerzitních, památkářských a nemocničních ústavů tak najdeme firmy specializující se na zemědělský výzkum, biotechnologie, robotiku nebo chemii.

Svoji vládou posvěcenou badatelskou odnož má třeba Vítkovice Machninery Group, výrobce čerpací techniky Sigma Group nebo strojírenská skupina Alta. RVVI spadající pod vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) zdůrazňuje, že tabulka není závazným stanoviskem, ale pouhým vodítkem.

Zařazení na seznam ale může představovat hodnotu několika desítek milionů korun. Bez statusu výzkumné organizace se totiž fakticky nelze ucházet o národní granty či evropské dotace na vědu a výzkum. Jen z národních zdrojů půjde vědcům a výzkumníkům letos 27 miliard korun.

Autor: Euro, Blahoslav Hruška

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah