Vládo, připrav energetickou koncepci bez jádra, žádají ekologové | E15.cz

Vládo, připrav energetickou koncepci bez jádra, žádají ekologové

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ekologové chtějí po vládě, aby připravila alternativní variantu Státní energetické koncepce (SEK), která by nepočítala s rozvojem jaderné energetiky v České republice. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Hnutí Duha. 

Podle nejreálnějšího scénáře koncepce, kterou kabinet schválil loni, má od druhé poloviny 20. let tohoto století jaderná energie předehnat uhlí a tvořit největší část elektřiny vyrobené v ČR. V polovině 21. století pak mají jaderné zdroje zajišťovat polovinu elektřiny vyrobené v Česku.

Podle ekologů však není jaderná energetika tak ekonomicky výhodná, jak koncepce přepokládá. Energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký uvedl, že všechny aktuálně rozestavěné evropské jaderné elektrárny spojuje to, že během plánování a výstavby několikanásobně vzrostla jejich cena.

"Odhady, na kterých staví česká energetická koncepce, to ignorují a jsou proto nepřiměřeně optimistické. Vycházejí z předpokladu, že uvažované české jaderné reaktory se vyhnou všem potížím, kterých se nedokázali vyvarovat Britové (elektrárna Hinkley Point), Francouzi (elektrárna Flamanville), Finové (elektrárna Olkiluoto) a Slováci (elektrárna Mochovce). To je však nereálné," podotkl.

Nová varianta SEK by podle ekologů měla klást důraz na obnovitelné zdroje. Především pak na malé fotovoltaické elektrárny a takzvané komunitní větrné elektrárny, které by vlastnily obce společně s občany a farmáři. Vláda by také měla zpracovat podrobnou analýzu rizik, která plynou z navýšení nákladů nových jaderných bloků proti ekonomickým odhadům uvedených v podkladech k v tuzemsku schváleným plánům a koncepcím, dodali.

Analytik společnosti Ena Jiří Gavor k tomu uvedl, že bezjaderná varianta SEK je nyní politicky neprůchodná. "Posun termínu výstavby nových jaderných bloků byl ale dobrým rozhodnutím, které umožní reagovat na vývoj na energetickém trhu. Současné trendy novým jaderným blokům nepřejí a pokud se stát přesto rozhodne pro výstavbu, musí se smířit s rizikem finanční ztráty," řekl ČTK Gavor.

Vláda loni v návaznosti na energetickou koncepci schválila také Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a jednoho bloku v Jaderné elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. MPO již dříve uvedlo, že čeká, že vláda rozhodne o modelu dostavby nového jaderného zdroje v první polovině příštího roku. Jako první by měla začít stavba v Dukovanech.

O stavbu nového jaderného bloku v Česku se zajímá šest společností a projektů. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, americko-japonskou Westinghouse Electric Company, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah