Vrácené zboží z Ruska prodala Madeta řetězcům i v podnikové kantýně | E15.cz

Vrácené zboží z Ruska prodala Madeta řetězcům i v podnikové kantýně

generální ředitel Madety Milan Teplý
generální ředitel Madety Milan Teplý
• 
ZDROJ: Jan Rash/Euro

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jihočeské Madetě se podařilo udat zboží vrácené z Ruska. Plné kamiony se musely vrátit hned poté, co Kreml zveřejnil seznam potravin, na které uvalil embargo kvůli konfliktu na Ukrajině. Bochníky Nivy nakoupily tuzemské řetězce, zatímco menší porce v původních obalech v azbuce šly do podnikové kantýny, kde je po nich velká poptávka.

„Vrátily se nám kamiony naložené našimi výrobky, mimo jiné skoro 15 tunami nivy. Měsíčně na ruský trh putovalo celkem 60 tun, na český pro porovnání 20 tun,“ upřesnila mluvčí společnosti Marta Faktorová.

Vrácené bochníky Nivy se po rozbalení a následném nezbytném ošetření a kontrole přebalily z ruských do českých obalů a podařilo se je zobchodovat v tuzemských řetězcích.

Výrobky s etiketami v azbuce, u nichž by přebalení bylo příliš nákladné, jako například porce nivy a sýrové dorty, se prodávají v podnikové kantýně. „Zájem je velký, denně se například v českobudějovické kantýně prodá tisíc kusů Zlaté nivy v porcích,“ uvedla mluvčí.

Propouštění není na pořadu dne

Madeta kvůli ruským sankcím musela omezit výrobu v českokrumlovské mlékárně, kde se niva vyrábí. Běžně se tam pracovalo šest dnů v týdnu, tento týden se vyrábí jenom tři a příští týden výroba najede na čtyři dny. „Propouštění zaměstnanců je až to nejkrajnější řešení, zatím není na pořadu dne,“ uzavřela mluvčí.

Niva z Krumlova. Na obrázku sýrařská linka společnosti Madeta na výrobu plísňového sýra ve specializovaném závodě v Českém Krumlově. Autor: ctk
Bochníky Nivy v českokrumlovském závodě

Sankce budou platit rok, přitom Madetě se dařilo v posledních letech export do Ruska zvyšovat. Letos tam plánovala vyvézt zboží za zhruba 200 milionů korun z více než pětimiliardového obratu.

Největší dopad bude mít embargo právě na českokrumlovský závod, kde se vyrábí Rusy velmi oblíbená Niva. Její export rostl meziročně nejrychleji. Do povolení vývozu do Ruska firma investovala miliony korun, další peníze dala na rozšíření výrobní kapacity v Krumlově. „Ve světle událostí z minulých dnů se to momentálně jeví jako zbytečná investice zbytečná,“ řekl šéf Madety Milan Teplý.

Jihočeská Madeta zvýšila v pololetí tržby i zisk
Tržby Madetě, která je největším zpracovatelem mléka v Česku, vzrostly za prvních šest měsíců roku meziročně o 480 milionu korun na 3,05 miliardy, zisk před zdaněním činí 61 milionů korun. Madeta v pěti závodech spotřebovala přes milion litrů mléka denně, což je meziročně asi o 100 tisíc víc. Kupuje ho od 256 dodavatelů. V červenci Madeta vykupovala litr mléka v průměru za 9,54 koruny, což je meziročně o 1,23 Kč více.
Madeta vyrábí přes 260 druhů produktů, z toho zhruba polovinu tvoří sýry. Přibližně 20 procent objemu výroby putuje na export. Kromě Ruska do Libanonu, Spojených arabských emirátů, ale také zemí EU a do USA.

Čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli sankcím na vývoz do Ruska přijdou do konce roku na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Nejvíce embargo ovlivní mlékárny. Další problémy může výrobcům způsobit očekávaný přetlak nabídky zboží na trzích EU. Podle mluvčí Agrární a Potravinářské komory Dany Večeřové mohou škody v důsledku poklesu cen komodit být pro tuzemské producenty až miliardové.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.