Výroba pokračuje. Soud povolil reorganizaci společnosti Oleo Chemical | E15.cz

Výroba pokračuje. Soud povolil reorganizaci společnosti Oleo Chemical

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Městský soud v Praze povolil reorganizaci společnosti Oleo Chemical. Do funkce insolvenčního správce ustanovil Jiřího Hanáka a jmenoval členy prozatímního věřitelského výboru. Informoval o tom mediální zástupce firmy Jaroslav Pomp. Reorganizace má podle něj zajistit pokračování výroby biopaliv, zachování osmi desítek pracovních míst a nejvyšší možný výnos pro věřitele.

Stejný soud uznal v únoru letošního roku vinnými z tunelování firmy bývalé majitele Michala Urbánka a Kamila Jirounka, šéfa výroby Radomíra Kučeru a Petera Kmetě, obchodního partnera lobbisty Ivo Rittiga. Verdikt není pravomocný. Samotného Rittiga a jeho právníky soud obžaloby zprostil.

"Díky rozhodnutí soudu o reorganizaci se definitivně odstřihneme od minulosti spojené se spory mezi akcionáři a věřiteli společnosti. Okamžitě po verdiktu jsme začali pracovat na finálním znění reorganizačního plánu. Náš projekt nepočítá s účastí žádného ze stávajících akcionářů společnosti," uvedl Jaroslav Jandura, manažer pověřený restrukturalizací firmy.

 Urbánek, Jirounek a Kučera podle verdiktu účelově uzavřeli fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets a vyvedením peněz z Olea se dopustili porušení povinnosti při správě cizího majetku. Akcionářům Olea údajně způsobili škodu téměř 20 milionů korun. Urbánek s Jirounkem navíc také krátili daně.

Urbánkovi soud uložil tříletý trest vězení a pětiletý zákaz činnosti. Na tři roky poslal za mříže i Kmetě, kterému zároveň dal i peněžitý trest milion korun. U Jirounka, jenž byl nedávno pravomocně odsouzen kvůli padělání směnky k šestiletému vězení, soud od dalšího potrestání upustil. Kučeru pak potrestal mírnější podmínkou v délce deseti měsíců, protože muž skutky spáchal z nedbalosti.

Podle Jandury budou veškerá akcionářská práva původních akcionářů zrušena. "Tím zcela prokazatelně ukončíme historii spojenou s řadou sporů, které velkou měrou přispěly k celkové paralýze podniku a způsobily jeho ekonomické potíže," uvedl.

Nový management Olea navrhuje reorganizaci formou fúze se společností Temperatior. Ta v současnosti vyrábí v areálu Olea v Liberci biopalivo takzvané druhé generace z odpadů živočišného původu. Firma již dříve uvedla, že chce k uspokojení věřitelů Olea poskytnout 400 milionů korun.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah