Češi už taky mají problémy s oligarchy, píše americký list o Babišovi | E15.cz

Češi už taky mají problémy s oligarchy, píše americký list o Babišovi

Předseda ANO Andrej Babiš na sjezdu strany
Předseda ANO Andrej Babiš na sjezdu strany
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jako možnou hrozbu pro demokratické instituce v srdci Evropy vylíčil na svém webu prestižní americký časopis Foreign Policy vzestup druhého největšího boháče v Česku Andreje Babiše. Ministr financí a majitel Agrofertu má příští týden na programu návštěvu Spojených států.

„Teď i Češi mají problém s oligarchy,“ upozornil v titulku list, podle kterého je Babiš jedním z politicky nejmocnějších miliardářů na světě, protože se mu povedlo rozšířit své podnikatelské impérium i do pražských mocenských kuloárů.

Nyní je ministrem financí, ale má mnohem vyšší ambice, tvrdí autoři článku. Babisconi, jak se prý Babišovi přezdívá po vzoru italského miliardáře a bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, prý představuje bod obratu v českých dějinách po pádu komunismu.

„Vzestup Andreje Babiše představuje novou éru v české politice, více zaměřenou na ochranu podnikatelských zájmů než na zachování demokracie, Praha už byla středobodem změn ve střední Evropě… Ale v roce 2015 je české hlavní město úplně jinde, než si představovali lidé, kteří stáli na Václavském náměstí v listopadu 1989,“ usoudil americký časopis.

Majitel Agrofertu
Babiš je majitelem chemicko-potravinářského holdingu Agrofert, kvůli čemuž opakovaně čelí kritice za střet zájmů. Podle časopisu Forbes disponuje jměním 2,4 miliardy dolarů (přibližně 48,6 miliardy Kč), a je tak na žebříčku největších českých boháčů hned za Petrem Kellnerem.

Od sametového rozvodu se Slovenskem se Česko podle listu vyznačovalo rychlou přeměnou v demokratickou zemi s tržní ekonomikou, která se stala členem Evropské unie. Ale česká liberální demokracie v posledních letech prý zeslábla. Od vypuknutí světové finanční krize mnoho Čechů pociťuje rostoucí zklamání z Bruselu, dříve rozmanitou mediální scénu stále více ovládají mocní magnáti a prezident Miloš Zeman ještě povzbuzuje tyto procesy a síly zaměřené proti dosavadnímu uspořádání.

Situace v Praze sice nedospěla tak daleko jako v Budapešti Viktora Orbána, nicméně oslabování demokratických institucí by podle Foreign Policy mělo vyvolat poplach, protože jde o část Evropy, vystavenou vlivu Ruska Vladimira Putina.

Skvrny na Babišovi

Do toho podle časopisu zapadá i Babišův vzestup jako vůdce hnutí ANO, které - dosti ironicky - dokázalo zúročit rostoucí znechucení z bohatých podnikatelů. Foreign Policy připomněl i skvrny na Babišovi v podobě sporů ohledně údajného donašečství komunistické Státní bezpečnosti.

To sice Babiš popírá, ale za úspěch v podnikání podle časopisu mnohdy vděčil kontaktům z komunistické éry, záhadné smrti svého hlavního konkurenta Františka Mrázka i stykům s Milošem Zemanem v dobách, kdy ten býval předsedou vlády. Sám Babiš také prorazil cestu oligarchizaci českých médií, aby mohl hanět soupeře na cestě k premiérskému křeslu, po kterém prý touží.

Vicepremiér a ministr financí v pondělí odletí na týdenní návštěvu USA, kde se zúčastní výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a sejde se s vlivnými politiky i podnikateli. Cesta prý zčásti připomíná předpremiérskou výpravu Vladimíra Špidly z března 2002.

Babišův úřad pečlivě kontroluje firmu Oleo, Agrofert má přitom o ni zájem

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video