Výroba se v litovelském Papcelu nezastaví. Linky si mohou pronajmout Němci, rozhodl soud

Papcel

Papcel Zdroj: profimedia

Papcel
Výroba papírenského stroje v Papcelu
Výroba v Papcel Litovel, ilustrační foto
Výroba v Papcel Litovel, ilustrační foto
Výroba v Papcel Litovel, ilustrační foto
6
Fotogalerie

Krajský soud v Ostravě povolil společnosti Papcel, která je od poloviny září v úpadku, pronajmout většinu výrobních hal v Litovli na Olomoucku německému výrobci papírenských technologií Bellmer. Díky pronájmu továrny by se v Litovli měla udržet výroba strojů pro papírenský průmysl i zhruba osm desítek pracovních míst. Vyplývá to z dokumentů v insolvenčním rejstříku.

Vedení Papcelu požádalo soud o schválení nájemní a licenční smlouvy s českou pobočkou Bellmer Czech v závěru minulého týdne. S pronájmem části výrobního závodu Papcelu Litovel souhlasil insolvenční správce i prozatímní věřitelský výbor Papcelu.

Jednání s německou skupinou Bellmer předseda představenstva Papcelu David Dostál v žádosti soudu zdůvodnil tím, že litovelská firma už nemá peníze na další provoz podniku a placení zaměstnanců. Zastavení výroby papírenských strojů by podle Dostála mělo nepříznivý dopad na stav majetkové podstaty i zaměstnance.

Společnost Bellmer Czech má za pronájem výrobních hal Papcelu měsíčně platit 15 tisíc eur (383 tisíc korun). Projekt počítá s tím, že smlouva bude uzavřena na dobu určitou s platností do konce příštího roku. „Nájemné bude příjmem majetkové podstaty využitelným pro další úhradu závazků dlužníka,“ stojí v usnesení soudu. Firma Bellmer má podle Dostála zájem výhledově jednat o odkupu vybraných aktiv Papcelu.

Skupina Bellmer díky pronájmu výrobních hal bude moci podle insolvenčního soudu dokončit rozpracované projekty Papcelu a zabrání tak uplatnění již vystavených bankovních záruk. Pavel Novák z 1. správcovské a konkurzní, která byla jmenována insolvenčním správcem Papcelu, odhadl, že pronájem výrobního závodu Papcelu by mohl finanční situaci podniku zlepšit o několik desítek milionů korun.

Papcel na sebe v srpnu podal insolvenční návrh. Firma má 443 věřitelů a dluhy 418 milionů korun. Soud v polovině září rozhodl, že podnik je v úpadku. Dostál v insolvenčním návrhu napsal, že firma je v úpadku pro platební neschopnost. Několikaleté spory s jedním ze zahraničních zákazníků Papcelu podle Dostála narušily důvěru bank, které litovelský podnik financovaly.

Papcelu v roce 2018 klesly tržby o polovinu na 799 milionů z 1,626 miliardy v roce 2017. Výrobce papírenských strojů loni snížil ztrátu z předloňských 174 milionů korun na 94 milionů. Na sklonku léta Papcel zahájil propouštění. Počet zaměstnanců se do 1. listopadu měl snížit o osm desítek ze dvou stovek na 120 pracovníků.

Významnou část loňského roku byl Papcel podle Dostála paralyzován akcionářskými spory, které narušily důvěru financujících bank. Investiční společnost BHM Group letos nakonec prodala svůj padesátiprocentní podíl v Papcelu firmě VEGA-HSH, kterou vlastní Dostál. VEGA-HSH se tak opět stala stoprocentním majitelem Papcelu. O způsobu řešení úpadku Papcelu soud zatím nerozhodl.