Výrobce léků Pfizer jedná o spojení s konkurenčním Allerganem | E15.cz

Výrobce léků Pfizer jedná o spojení s konkurenčním Allerganem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká farmaceutická společnost Pfizer jedná o převzetí konkurenta Allergan. Informovaly o tom ekonomické deníky Financial Times a The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Spojením podniků by vznikl největší výrobce léků na světě s tržní hodnotou kolem 330 miliard dolarů (přes osm bilionů korun).

Nabídka Pfizeru na převzetí Allerganu by představovala již druhý pokus podniku o koupi velkého konkurenta. V loňském roce se Pfizer neúspěšně pokoušel o převzetí britské společnosti AstraZeneca, za kterou nabízel téměř 70 miliard liber (2,6 bilionu korun). Tržní hodnosta společnosti Allergan činí 113 miliard dolarů (2,8 bilionu korun). Firmy Pfizer a Allergan se ke zprávám o možném spojení odmítly vyjádřit.

Jedním z důvodů dřívější snahy Pfizeru o převzetí rivala AstraZeneca bylo získání možnosti snížit daňovou zátěž přesunem ústředí ze Spojených států do Británie. Převzetí Allerganu sídlícího v irském Dublinu by mohlo Pfizeru poskytnout podobnou výhodu, upozornila agentura Reuters.

Americká vláda nicméně před časem zavedla nová opatření, která mají zabránit, aby se domácí firmy prostřednictvím fúzí se zahraničními podniky vyhýbaly placení daní v USA. Kvůli těmto novým pravidlům loni americká společnost AbbVie zrušila plánované převzetí irského konkurenta Shire v hodnotě 55 miliard dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah