Výrobce léků Shire koupí za pět miliard dolarů konkurenční NPS

Léky

Léky Zdroj: Pinkas Martin/Euro

Irská farmaceutická společnost Shire koupí za 5,2 miliardy dolarů (123,6 miliardy korun) americkou biotechnologickou firmu NPS Pharmaceuticals. Akvizice má posílit pozici irského podniku na lukrativním trhu s léky pro vzácné nemoci a je pro Shire zatím největším převzetím.

Shire za jednu akcii NPS zaplatí 46 dolarů, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii téměř deset procent. Dohoda o převzetí ale není příliš překvapivá, protože společnost Shire už byla spojována s NPS v prvním polovině loňského roku. Když loni v říjnu zkrachovaly plány Shire nechat se převzít americkou firmou AbbVie, irská firma uvedla, že by mohla znovu posoudit některé starší dohody, o kterých uvažovala.

Společnost Shire převzetím americké firmy získává dva významné nové léky. Prvním z nich je Gattex, který je již na trhu a je určen k léčbě syndromu krátkého střeva. Další lék Natpara na hypoparatyreoidismus čeká podle agentury Reuters na schválení americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léků.

Dohoda je další z řady velkých transakcí ve farmaceutickém sektoru. Výrobci léků hledají nové zdroje růstu příjmů, protože řadě jejich patentů na nejcennější produkty končí platnost. Převzetí jiného podniku se slibnými léky je přitom jednou z možností, jak vyrovnat výpadek příjmů z prodeje těch léků, kterým po ukončení patentové ochrany vyroste konkurence levnějších produktů.