Výrobce pneumatik Michelin drtí tlak na ceny, firmě klesly zisk i tržby | E15.cz

Výrobce pneumatik Michelin drtí tlak na ceny, firmě klesly zisk i tržby

Výrobce pneumatik Michelin drtí tlak na ceny, firmě klesly zisk i tržby
Pneumatika
• 
ZDROJ: Commons.wikimedia.org

pav

Zisk a tržby francouzského výrobce pneumatik Michelin loni prudce klesly. Podepsal se na tom tlak na ceny, silný kurz eura proti oslabujícím měnám rozvíjejících se ekonomik a náklady na restrukturalizaci, sdělila dnes společnost.

Čistý zisk Michelinu klesl proti roku 2012 o 28 procent na 1,1 miliardy eur (30,3 miliardy korun). Analytici podle agentury Reuters čekali zisk kolem 1,4 miliardy eur. Michelin musel z provozního zisku, který klesl o deset procent, odečíst 260 milionů eur na restrukturalizační náklady.

Tržby společnosti se snížily o šest procent na 20,2 miliardy eur. V letošním roce Michelin čeká zvýšení množstevního odbytu o tři procenta, letošní výhled zisku ale firma neposkytla.

Michelin nyní podniká expanzi na mladých trzích světa a investuje do ní dvě miliardy eur. Firma se tím snaží nahradit stagnující evropské trhy, loni ji ale zasáhlo oslabování brazilského reálu a argentinského pesa.

Michelin
Francouzská firma Michelin vznikla 28. května 1888. Aktuálně sídlí v Clermont-Ferrand ve střední Francii. Do roku 2005 byla společnost největším světovým výrobcem pneumatik, v následujícím roce byla předstižena konkurenční firmou Bridgestone. V současnosti má Michelin 69 závodů v 19 zemích s více než 124 000 zaměstnanci. Pro firmu pracuje v technologických centrech v Severní Americe, Evropě a Asii více než 4 000 výzkumných pracovníků. Kromě výroby pneumatik je firma známá rovněž výrobou automap a průvodců nejlepších evropských restaurací.

Autor: pav
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!