Výstavbu ropovodu Keystone schválila americká Sněmovna reprezentantů | E15.cz

Výstavbu ropovodu Keystone schválila americká Sněmovna reprezentantů

Trasa plánovaného ropovodu Keystone.
Trasa plánovaného ropovodu Keystone.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká Sněmovna reprezentantů i přes hrozbu veta prezidenta Baracka Obamy schválila výstavbu kontroverzního ropovodu Keystone XL z Kanady na pobřeží Mexického zálivu. Nyní projekt posoudí Senát, který by o něm mohl hlasovat již v nadcházejícím týdnu. Kongres je po loňských listopadových volbách plně pod kontrolou republikánů, kteří ovládli i Senát dosud ovládaný Obamovými demokraty.

Pro kontroverzní projekt, který Obama z ekologických důvodů odmítá, zvedlo ruku 266 zákonodárců, proti jich bylo 153. Pro návrh hlasovalo podle Reuters také 28 demokratů, což je o tři méně než při stejném hlasování loni v listopadu.

Zatímco Sněmovna reprezentantů stavbu schválila v minulosti i se započítáním dnešního hlasování již desetkrát, Senát tak dosud neučinil ani jednou. Demokratičtí senátoři návrh zákona vždy zastavili, takže o něm Obama nemusel rozhodovat. Tento týden dal ale Bílý dům s ohledem na očekávaný senátní souhlas najevo, že Keystone vetuje. Zda se tak skutečně stane, ale bude záviset na výsledku posudku, na kterém pracuje ministerstvo zahraničí.

Ropovodem Keystone XL má na pobřeží Mexického zálivu proudit denně přes 800 000 barelů ropy z Kanady. Projekt spojený se vznikem řady nových pracovních míst vedle republikánů podporují i někteří demokraté.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.