WSJ: FBI vyšetřuje Teslu, podezírá ji z klamání investorů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

WSJ: FBI vyšetřuje Teslu, podezírá ji z klamání investorů

WSJ: FBI vyšetřuje Teslu, podezírá ji z klamání investorů
Elon Musk
• 
ZDROJ: ČTK, Twitter

ČTK

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyšetřuje výrobce elektromobilů Tesla. Má podezření, že firma loni nadhodnotila prognózu výroby nové verze sedanu Model 3, čímž oklamala investory. S odkazem na své zdroje to napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ). Tesla uvedla, že s úřady spolupracuje už delší dobu a žádné nové požadavky na poskytnutí informací neobdržela.

Loni v únoru představila firma ambiciózní plán, podle kterého chtěla ve čtvrtém čtvrtletí téhož roku vyrábět pět tisíc sedanů Model 3 za týden. Šéf společnosti Elon Musk loni v červenci uvedl, že je přesvědčen, že v prosinci firma vyrobí 20 tisíc těchto aut. Společnost jich ale nakonec za celý loňský rok vyrobila celkem 2700, z toho 793 v posledním prosincovém týdnu.

FBI porovnává prohlášení společnosti s její výrobní kapacitou v loňském roce. Zjišťuje přitom, zda firma vydávala nadhodnocené prognózy o produkci vozu, a přitom věděla, že nebude možné tento plán splnit. Agenti FBI si v souvislosti s vyšetřováním předvolali i několik bývalých zaměstnanců Tesly, píše WSJ. Úřad ale zatím informace nekomentoval.

Tesla potřetí ve své historii vykázala čtvrtletní zisk

Mluvčí Tesly v reakci řekl, že firma o potížích se zvyšováním výroby informovala transparentně. Ministerstvu spravedlnosti také dříve poskytla k této záležitosti více podrobnosti a tvrdí, že k ničemu nebyla nucena, ale že tyto informace poskytuje dobrovolně.

Tesla vykázala za třetí čtvrtletí tohoto roku čistý zisk 311,5 milionu dolarů (7,1 miliardy korun), což byl třetí čtvrtletní zisk v patnáctileté historii firmy. Tesla také snížila počet hodin potřebných k montáži Modelu 3 a od července do září smontovala 53 239 těchto vozů, což pouze nepatrně zaostává za kýženým cílem vyrábět pět tisíc aut týdně.

Musk skončí jako předseda správní rady Tesly. Kvůli tweetu o stažení podniku z burzy zaplatí půl miliardy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!