Zisk Toyoty klesl na 154 miliard kvůli silnému jenu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Zisk Toyoty klesl na 154 miliard kvůli silnému jenu

Zisk Toyoty klesl na 154 miliard kvůli silnému jenu
Toyota Hilux
• 

ČTK

Největší japonské automobilce Toyota Motor klesl v prvním fiskálním čtvrtletí provozní zisk o 15 procent na 642 miliard jenů (153,7 miliardy korun). Důvodem bylo posílení jenu. Firma současně snížila odhad na celý letošní fiskální rok a čeká nejnižší zisk za čtyř roky.

Výsledky však překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří čekali zisk jen 493,5 miliardy JPY. Čistý zisk se snížil o 14,5 procenta na 552,4 miliardy JPY. Tržby za tři měsíce do konce června klesly o téměř šest procent na 6,59 bilionu JPY.

Japonský jen v minulém čtvrtletí posílil vůči dolaru o zhruba 11 procent, což zdražuje zboží vyvážené z Japonska, které se tak stává méně konkurenceschopné, a snižuje hodnotu tržeb ze zahraničí při přepočtu na domácí měnu. Toyotě také způsobilo problémy dubnové zemětřesení v Japonsku, kvůli kterému musela pozastavit výrobu.

Toyota koupí zbytek Daihatsu, chce z něj udělat globální značku

Toyotě loni mírně klesly prodeje, přesto zůstala jedničkou na trhu

Za celý letošní fiskální rok, který končí v březnu 2017, čeká nyní Toyota pokles provozního zisku o 44 procent na 1,6 bilionu JPY, což bude nejnižší údaj za čtyři roky. Doposud Toyota počítala se ziskem 1,7 bilionu JPY, napsaly agentury AP a Reuters.

Toyota v letošním prvním pololetí přišla o pozici největší automobilky světa. Na tomto místě jí vystřídal Volkswagen. Odbyt Toyoty v pololetí klesl o 0,6 procenta na 4,99 milionu vozů, zatímco prodej Volkswagenu stoupl o 1,5 procenta na 5,12 milionu vozů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!