Zónu u Starého Sedla si Sokolovská uhelná nechá jako rezervu | E15.cz

Zónu u Starého Sedla si Sokolovská uhelná nechá jako rezervu

Sokolovská uhelná
Sokolovská uhelná
• 
ZDROJ: Sokolovska uhelna

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pozemky u Starého Sedla, které jsou zatím strategickým místem pro vznik průmyslové zóny Karlovarského kraje, si Sokolovská uhelná, která je vlastní, nechá jako rezervu pro případného velkého investora. Zatím připraví menší průmyslovou zónu v lokalitě Silvestr - Přátelství u Citic. Po jednání s vládním zmocněncem Jiřím Ciencialou to v pátek řekl předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl.

„Na Silvestru - Přátelství se nyní likvidují staré nepotřebné objekty. Ve vedlejším území se kácely porosty a dělají se terénní úpravy. Další budou ještě pokračovat a nakonec přijde konečné zasíťování,“ uvedl Pöpperl. Tato zóna má pro firmu nyní prioritu. Podle Pöpperleho disponuje dvěma sjezdy ze silnice R6, má železnici i přístup k užitkové vodě v Ohři.

Jak ale připustil, pokud by se objevil strategický investor, který by potřeboval 100 až 150 hektarů, firma by byla schopna hledat řešení, jak mu vyhovět.

Vysoké poplatky za vynětí půdy

Od přípravy zóny u Starého Sedla ustoupila Sokolovská uhelná poté, kdy se v roce 2011 prudce zvedly poplatky za vynětí půdy ze zemědělského fondu. Jenže v územním plánu kraje je stále označovaná jako strategická zóna, což, jak dnes upozornil náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil (ČSSD), brání rozšíření jiných zón v kraji. Sokolovská uhelná ale kraji teprve dá své stanovisko, jestli na přípravě bude v dohledné době pokračovat.

Setkání zástupců regionu se dnes dotklo i stále nedodělané silnice R6, a to jak na Prahu, tak směrem do Německa. Po zastavení příprav na nedokončených úsecích za doby ministra dopravy Dana Bárty (Věci veřejné) se přestaly vykupovat pozemky pro stavbu. Ani kdyby dnes byly peníze na stavbu, tak se stavět nemůže.

Vládní zmocněnec Jiří Cienciala ale dnes podotknul, že silnice není nezbytná. Až bude silný investor, tak se dostaví, míní. Jenže přilákat silného investora do kraje, který není napojen na dálniční síť a má nejnižší úroveň vzdělanosti, bude komplikované. Pomoci by mohl CzechInvest, jehož ředitel se dnešního jednání také zúčastnil. Podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného by ale potřeba komplexní pomoc státu, a to nejen sliby, ale konkrétním vládním usnesením.

ČEZ stále bojuje se sokolovskou uhelnou

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah