ZVVZ dodá vzduchotechniku do neutronového centra ve švédském Lundu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

ZVVZ dodá vzduchotechniku do neutronového centra ve švédském Lundu

ZVVZ dodá vzduchotechniku do neutronového centra ve švédském Lundu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Milevská strojírenská společnost ZVVZ Group se bude podílet na stavbě neutronového centra v Evropě, které vyroste ve švédském Lundu. Za téměř 127 milionů korun do něho dodá kompletní vzduchotechniku, která zajistí ventilaci kancelářských, provozních i technických místností a zároveň si poradí s výbušnou a toxickou atmosférou v laboratořích výzkumného centra.

"Jde o atraktivní zakázku v oblasti mimo jadernou energetiku, která je pro nás svou prestiží srovnatelná snad jen s obdobným kontraktem z roku 2006 pro výzkumné centrum CERN ve Švýcarsku. Tehdy šlo o komplexní dodávku vzduchotechnických systémů. Rozsahem je ale větší a zaplní nám projekčně významnou část kapacit v tomto a příštím roce," řekl ČTK Zdeněk Klukáček, ředitel úseku Jaderná energetika, větrání a klimatizace společnosti ZVVZ-Enven Engineering.

Výstavba neutronového centra by měla trvat do roku 2025 a vyjde na 48,6 miliardy korun. Podle Klukáčka bude založené na nejvýkonnějším zdroji neutronů na světě. První neutrony se očekávají na konci roku 2019.

Francouzská automobilka PSA koupí německý Opel a vytvoří evropskou dvojku

Součástí zakázky, na níž se bude podílet rovněž sesterská společnost ZVVZ Machinery, je dodání celého systému HVAC, tedy vytápění, ventilace a klimatizace, a dále vzduchotechnických rozvodů, filtračních stanic, ventilátorů a vzduchotěsných uzávěrů. "Použijeme certifikované části našich zařízení, která dodáváme do jaderných elektráren," uvedl Klukáček.

ZVVZ GROUP je subdodavatelem společnosti Nuvia z Třebíče, která je členem mezinárodní skupiny Nuvia Group. Ta je v tomto kontraktu generálním dodavatelem, ve výběrovém řízení získala tři ze čtyř zakázek za víc než 300 milionů korun. Dvě zakázky představují dodávku technologie primárního a sekundárního vodního chlazení, třetí vzduchotechniku, kterou dodá ZVVZ.

Milevskou holdingovou společnost ZVVZ GROUP tvoří šest firem. Vedle největší, obchodně inženýringové ZVVZ-Enven Engineering a výrobní ZVVZ MACHINERY, jde o ZVVZ a.s., ZVVZ Nemovitosti, ZVVZ Energo a ZVVZ Invest. Holding zaměstnává více než 800 lidí.

OMV koupí podíl v jednom z největších polí s plynem v Rusku

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!