Ranní check: Orbán hasí požár doma i venku. V havířovské nemocnici servírují pho

Maďarský premiér Viktor Orbán přišel k volbám v Budapešti (9. 6. 2024).

Maďarský premiér Viktor Orbán přišel k volbám v Budapešti (9. 6. 2024). Zdroj: ČTK / AP / Szilard Koszticsak

Dobré ráno! Je 164. den v roce, svátek má Antonie. V tento den v roce 1869 Emil Škoda odkoupil plzeňskou strojírnu.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí uplynulých hodin.

✅ Přezdívá se jí nemocniční zázrak. Místo rohlíku servírujeme pho a smoothie, říká ředitel havířovské nemocnice

Jak vytvořit ze skomírající a ztrátové okresní nemocnice v Havířově zařízení 21. století, které se proslavilo po celé republice? Podle ředitele nemocnice Norberta Schellonga nejde ani tak o finance jako o vůli udělat systémové změny. „Když lidem naservírujete třeba moderní a krásně pestrý pokrm jako poke bowl, obložený čerstvou zeleninou, kvalitním masem nebo tofu, nestojí to víc než svíčková,“ říká Schellong v rozhovoru pro pořad e15 FLOW. A dodává, že strava na den pro pacienta stojí asi 92 korun, do kterých se nemocnice musí vejít, a přesto může být pestrá a chutná. V Havířově se ale nezměnil jen jídelníček, nemocnice je známá i svým maximálně vstřícným přístupem k rodičům hospitalizovaných dětí.

Video placeholde
Rozhovor pro FLOW s ředitelem Nemocnice Havířov Norbertem Schellongem • e15

 Korecký sází na obří investice do elektrosítě. Koupil výrobce klíčových komponent rozvoden

Průmyslník a miliardář Michal Korecký se vrací k energetice. Jeho firma Nexgen na přelomu minulého roku koupila stoprocentní podíl ve výrobci spínacích přístrojů pro elektrické vedení Serw a do pěti let chce velikost firmy zpětinásobit. Minoritní akcionář největšího tuzemského výrobce kolejových vozidel Škoda Group měl v energetice zatím zkušenosti pouze s fotovoltaickým byznysem, který v době solárního boomu vlastnil jako podílník společnosti Škoda Investment. Transakci, jež vyplývá z evidence skutečných majitelů, e15 potvrdil šéf společnosti Serw David Němec

 Volby měly Orbána vrátit do první evropské ligy. Nakonec ale musí hasit požár doma i venku

Maďarský premiér Viktor Orbán oficiálně slaví vítězství v eurovolbách, ve skutečnosti ale moc důvodů k radosti nemá. Klání ukázalo, že mu doma roste nebezpečná konkurence, která by ho mohla za dva roky v hlasování o složení maďarského parlamentu ohrozit. Na mezinárodní scéně mezitím Orbána dohání jeho proruská politika z posledních let. Ohrožuje začlenění strany Fidesz ve frakci Evropských konzervativců a reformistů i maďarské postavení v rámci NATO.

✅ STAN bude o eurokomisaři hlasovat do dvou týdnů, Piráti navrhnou Kolaju

Širší vedení hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude do dvou týdnů hlasovat o nominaci na eurokomisaře, sdělil vicepremiér a předseda Starostů Vít Rakušan. Na nejbližším zasedání kabinetu následně předloží nominaci vládě. Piráti vládě navrhnou dosavadního europoslance Marcela Kolaju, sdělila ČTK první místopředsedkyně strany a poslankyně Klára Kocmanová. V souvislosti s nominací STAN se dosud nejčastěji spekulovalo o nově zvolené europoslankyni Starostů Danuši Nerudové a ministrovi průmyslu Jozefu Síkelovi (STAN).

Stane se dnes:

  • Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zahájí dvoudenní návštěvu České republiky. Završí tak rozlučkové zahraniční cesty před skončením mandátu. 
  • Představitelé firem a politici zhodnotí dosavadní vývoj strategických investičních oblastí na akci nazvané Česko na křižovatce II – vize a strategie pro dalších 30 let.
  • Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z koaličního podnětu k závěrečnému schvalování koaliční předlohy o korespondenční volbě z ciziny.
  • TK České spořitelny a Sekyra Group k prezentaci výstavby další etapy nové městské čtvrti Smíchov City - Jih a představení nové centrály České spořitelny.