Danuše Nerudová: Volební program, názory a kandidatura na prezidentku 2023

Danuše Nerudová

Danuše Nerudová Zdroj: archiv Danuše Nerudové

Danuše Nerudová se chce ucházet o místo prezidentky.
Danuše Nerudová je česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně
Danuše Nerudová je česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně
Danuše Nerudová je česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně
Danuše Nerudová je česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně
6
Fotogalerie

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně, ekonomka a vysokoškolská pedagožka Danuše Nerudová vstupuje do prezidentských voleb jako nezávislá kandidátka. Nerudová oznámila, že nasbírala 100 tisíc podpisů, z toho přes 82 tisíc jich odevzdala. Vysoké šance stát se první českou prezidentkou potvrzují i volební průzkumy. V minulosti se zabývala důchodovou reformou.

Danuše Nerudová, Petr Pavel a Andrej Babiš

„Naše společnost byla osm let řízena jako firma. Naše země se ale nedá řídit jako firma, a mimochodem ani jako vojenská jednotka. Naši zemi je potřeba spravovat jako rodinu. V rodině se totiž vždy o ty nejzranitelnější a nejslabší postaráte,” vysvětlila Danuše Nerudová svou vizi pro deník E15

V listopadovém rozhovoru pro E15 uvedla: „Já jsem se rozhodla kandidovat na funkci prezidentky České republiky, protože mi není jedno, jak v této zemi žijeme. Přeji si, abychom naši zemi předali budoucí generaci ve stavu lepším, než je v současnosti. Nechci sedět v koutě, nechci mít ruce v klíně a vyvinu maximální úsilí k tomu, aby se Česká republika vrátila tam, kam patří, a to na špici Evropy.” 

Na kandidaturu Andreje Babiše, který ji oznámil v neděli 30. října, tehdy reagovala, že pro kandidaturu nedokázal najít nikoho lepšího než je on sám. Současně se obula i do druhého kandidáta s komunistickou minulostí Petra Pavla. „Zatímco pánové protikandidáti budou v kampani řešit svou minulost, já jsem připravena zaměřit se na budoucnost nás všech,“ dodala v reakci, přestože s Petrem Pavlem sdílí některé názory a stejně tak jako ji, i jeho podpořila vládní koalice SPOLU v prezidentské volbě. 

Na Hrad by si Nerudová přivedla své vlastní odborníky. „Budu mít na svůj tým vysoké profesní a etické nároky. Nechci, aby lidé v naší zemi museli znovu přihlížet ostudě, kdy kancléř nemá bezpečnostní prověrku a tiskový mluvčí prezentuje spíš sám sebe než prezidentský úřad,“ řekla Nerudová.

Volební kalkulačka: Názory prezidentských kandidátů 2023 >>> 

Válka na Ukrajině

V souvislosti s válkou na Ukrajině Nerudová především vyzdvihuje její ekonomické dopady na české domácnosti. I když dlouhodobě názorově stojí na straně středopravice, kritiky vládního kabinetu Petra Fialy se nebojí. Nelíbí se jí nedostatečná komunikace s občany.

„Ano, jela bych na státní návštěvu Ukrajiny a ráda se setkala s ukrajinským prezidentem. Ukrajinci bojují i za naši bezpečnost a svobodu. Putinovo Rusko se chová jako teroristický stát. Vraždí nevinné, posílá rakety do obydlených sídlišť a neštítí se ničeho. Přála bych nám všem a hlavně všem Ukrajincům mír. Ten ale nastane až s odchodem posledního ruského vojáka z území Ukrajiny. Naše pomoc Ukrajině tak musí pokračovat,“ uvedla Nerudová v anketě pro E15.

Oceňuje ochotu, se kterou Češi postižené zemi a jejím lidem pomáhají, i české angažmá na poli zahraniční politiky. Kromě Ruska by se jako prezidentka chtěla ostřeji vymezit také vůči Číně. Česká republika by podle Nerudové měla důrazněji upozorňovat na tamní porušování lidských práv a více sledovat čínský vliv na témata v českém veřejném prostoru.

Inflace a daně

„Podporu je potřeba poskytnout ve větším rozsahu, ale menšímu počtu lidí. Pro žádná plošná opatření není v tuto chvíli prostor,“ uvedla v rozhovoru pro Prostor X. Dále mluví například o možnosti zvýšení základní slevy na poplatníka a jejím překlopení do daňových bonusů.

Nerudová byla pro zavedení windfall tax, tedy daně z mimořádných zisků, vládu však kritizuje za způsob, jakým ji komunikovala. Daňovou sazbu zároveň považuje za příliš vysokou. Již neprosazuje zavedení progresivní daně, argumentuje změnou situace po covidu. Stát by měl podle Nerudové v první řadě revidovat své výdaje.

„Aby opatření pro boj s inflací měla efekt, měly by především ČNB a vláda postupovat v souladu. To nejhorší, co by se mohlo stát, by bylo, že ČNB bude zvyšovat úrokové sazby a vláda bude bezedně navyšovat výdaje. Vláda bude muset najít správný poměr mezi dobře mířenou pomocí, která pomůže lidem zvládnout složité časy, a mezi zodpovědným přístupem k veřejným financím a budoucnosti našich dětí,“ uvedla Nerudová v anketě pro E15.

Důchody mezi prioritami

Nerudová mezi lety 2019 a 2020 předsedala Komisi pro spravedlivé důchody, kterou zřídila tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Kromě dělení na jednotlivé pilíře se zabývala také rozdíly mezi důchody žen a mužů nebo možností dřívějšího odchodu do důchodu u náročných profesí.

Komise se během svých jednání shodla na třech základních principech, které by měly být sledovány a které by měly patřit mezi základní cíle penzijní reformy: udržitelnost, spravedlnost a srozumitelnost.

Nerudová prosazuje důchodovou reformu v co nejbližším termínu. Změnit je podle ní potřeba i třetí pilíř, který podle ní málo zhodnocuje úspory. Podporuje výchovné 500 korun pro rodiče, kteří vychovali děti.

„Za současné situace, kdy má 400 tisíc seniorů důchody pod příjmovou hranicí chudoby, což je zhruba 14 tisíc korun, je důležité podpořit ty, kteří pečovali o děti a kvůli tomu mají třeba nižší důchod, “ řekla pro E15. V současné době neprosazuje zvýšení důchodového věku.

ONLINE: Prezidentské volby 2023 >>> 

VIDEO: Rozhovor s Danuší Nerudovou pro E15.cz

Video placeholde
• Videohub

Energie a ekologie

Česká republika podle Nerudové potřebuje prezidenta, který rozumí současným výzvám. „A já vidím tři hlavní výzvy: vyvedení země z ekonomické krize, dopady klimatické změny a navracení důstojnosti lidem. Chtěla bych být prezidentkou všech, nejen určité části občanů. Chtěla bych být prezidentkou, která vrací lidi stojící na okraji společnosti zpět,“ řekla Nerudová v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Vláda by podle ní také měla občany přimět, aby začali šetřit s elektrickou energií. Účinný prostředek, jak toho dosáhnout, dříve viděla v opatřeních, jakým byl například úsporný tarif.

Dlouhodobě podle svých slov spolupracuje s mladými lidmi a vkládá do nich velké naděje. Říká, že Česká republika neplní svůj klimatický závazek, a věří, že konflikt na Ukrajině změnu energetického mixu a přechod k udržitelným zdrojům urychlí. Oceňuje například státní dotace na tepelná čerpadla v rámci programu Nová zelená úsporám.

V současné energetické krizi se podle ní musí Česko smířit s jádrem. Ke klimatickým protestům studentů, které se často pojí i s kritikou kapitalismu Nerudová v rohovoru pro E15 říká: „Planetu drancuje úplně stejným způsobem člověk, který žije v totalitě a ve státě, který je postaven na těžkém průmyslu, jako člověk, který žije v kapitalismu. Takže to není o tom, v jakém společenském zřízení žijeme, ale je to o člověku samotném a o tom, jak se chápe na té planetě a jakou si na té planetě přisuzuje roli.“  

Evropská unie a NATO

„Česká republika má být spolehlivým a předvídatelným partnerem, který plní své závazky a mezi ostatními zeměmi se nebude bát aktivně hájit naše národní zájmy i přispívat k dalšímu rozvoji evropského a mezinárodního partnerství,“ odpověděla Nerudová na otázku, zda by Česko mělo patřit do hlavního proudu evropské integrace. 

„Chci, aby naše země byla hrdá a bezpečná. K tomu patří i nadstandardní dobré vztahy s USA a dalšími zahraničními partnery. Ráda bych přispěla k tomu, aby Českou republiku po letech znovu navštívil americký prezident,“ dodala.

Prezidentské debaty

Danuše Nerudová se objevuje i v předvolebních debatách, kde soupeří o voliče s dalšími kandidáty, především pak s Petrem Pavlem. „Já myslím, že jsem přijala odpovědnost za to, že jsem řídila univerzitu. A když řídíte takovou instituci, tak nějaké chyby uděláte. Ta problematika je složitá a je to spojené s právem. A já vždy nesla odpovědnost za to, co jsem měla právo ovlivnit, ne za to, co jsem neměla právo ovlivnit,“ prohlásila například Danuše Nerudová v debatě na CNN Prima News.

Dále uvedla například: „Prezident musí upozorňovat, že vláda některé problémy neřeší. V roli prezidentky bych dopředu upozorňovala, že vláda musí přijít s řešením. Žijeme v době, kdy populisté šíří strach. My jsme ale silný stát a nenecháme lidi padnout.“ Zkritizovala i z jejího pohledu nadbytečnou snahu Pavla vrátit na Hrad původní standartu, kterou odcizili aktivisté ze skupiny Stohoven. Poukázala v tomto kontextu na podle ní důležitější problémy, mezi které patří i stoupající ceny potravin.  

V předvolební debatě kandidátů na prezidenta na ČT zase nastínila svou zahraniční politiku: „Je potřeba otevřít téma Číny, protože je jednou z největších bezpečnostních hrozeb nejen pro ČR, EU, ale celý svět,“ varovala Nerudová.

„Problém je ta drahota kterou každý vidí v obchodech. Musí s ní bojovat i vláda. Další důležité téma je bydlení,a to především pro mladou generaci. Mladí lidé se nedokáží osamostatnit od svých rodičů," řekla Nerudová v debatě na TV Nova, kde zároveň kritizovala styl hospodaření Andreje Babiše, který podle ní způsobil současnou inflaci.     

 

Danuše Nerudová a Miloš Zeman

Prezident by podle Nerudové měl být člověk, který otevírá témata ve veřejném prostoru, může iniciovat diskusi, moderovat politickou scénu a přispívat ke stabilitě společnosti. Současnou hlavu státu Miloše Zemana v rozhovoru pro HN označuje za „starého nemocného muže, který je prezidentem svých spolupracovníků, ale rozhodně není prezidentem 10,5 milionu lidí.“ V anketě pro E15 však kladně hodnotila, že dokud to Zemanovi zdravotní stav umožňoval, tak pravidelně vyjížděl do regionů za občany. 

V rohovoru pro E15 Nerudová uvedla: „Situace, ve které naše společnost je, ta rozdělenost, a to, že ty skupiny lidí vlastně nejsou spolu schopny komunikovat, tak to právě vyžaduje člověka, který je nadstranický a člověka, který je schopen být moderátorem, člověka, který si získá důvěru.“  

Rozhovor s Danuší Nerudovou pro Prostor X: Vláda by měla nutit lidi, aby začali šetřit energiemi.

Video placeholde

• Videohub

Sponzoři prezidentské kampaně

Nerudová chce kampaň financovat především z příspěvků dárců a sponzorů, z vlastních úspor je připravena vynaložit zhruba milion korun.

Nejvyšší částku, pět milonů korun získala Nerudová od majitele drogerií Teta Martina Moravce. Dva miliony poslal kandidátce podnikatel v gastronomii Pavel Faiereisl nebo firma Inedax. Milion poslal podnikatel Zdeněk Rýzner. Na kampaň Nerudové dále přispěli třeba šéf restaurační skupiny Ambiente Tomáš Karpíšek, zakladatelka společnosti Profimed Alexandra Kala nebo exministryně školství Petra Buzková.

Danuše Nerudová jako rektorka

V roce 2017 se stala kandidátkou na rektorku Mendelovy univerzity v Brně. Se ziskem 21 hlasů porazila tehdejšího rektora Ladislava Havla a po jmenování prezidentem Milošem Zemanem se tak stala historicky první ženou v čele Mendelovy univerzity a zároveň nejmladší rektorkou v Česku. Kdyby se jí podařilo vyhrát volby prezidentské, stala by se ve věku třiačtyřiceti let nejmladší hlavou státu v historii České republiky.

„Když jsem šla do funkce rektorky, brala jsem to jako čtyřletý projekt a kolegům jsem to řekla. Měli jsme vytyčené nemalé cíle, které se z většiny podařilo splnit,” řekla pro deník E15.

V době jejího působení na univerzitě došlo ke kontrole Provozně-ekonomické fakulty Národním akreditačním úřadem pro vysoké školství (NAÚ) kvůli podezření z plagiátorství disertačních prací u doktorandských programů.

„Byly zjištěny nedostatky včetně závažných nedostatků, které se týkaly státních doktorských zkoušek a obhajob disertačních prací studentů kontrolovaných studijních programů,“ píše se v inspekční zprávě podle týdeníku Hrot, který zjištění přinesl.

Akreditační úřad proto zahájil další kontroly i na ostatních fakultách. Škole také hrozí odebrání institucionální akreditace u ekonomických oborů, která jí v současnosti umožňuje otevírat nové obory a upravovat ty stávající bez nutnosti potvrzení ze strany NAÚ.

„Jakmile jsem se o pochybeních dozvěděla, začala jsem je ze své pozice řešit. Iniciovala jsem odebrání neoprávněně získaných titulů, jmenovala vlastní kontrolní komisi a učinila všechny kroky, které vedly k prošetření celé věci. Studijní programy jsou však v kompetenci děkanů jednotlivých fakult,“ vyjádřila se ke kauze Nerudová na svém facebookovém profilu.

Vzdělání a kariéra

Vystudovala obor hospodářská politika a správa na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně (PEF MENDELU). V tomto vzdělání dosáhla doktorského stupně a promovala v roce 2005. 

Od září 2007 působila jako vedoucí Ústavu účetnictví a daní PEF MENDELU. Také částečně vedla fakultu jako proděkanka mezi lety 2009 až 2014. Chvíli byla také prorektorkou celé univerzity. Ve své práci se věnovala především daním a jejich harmonizaci s Evropskou unií. Také se zajímala o témata genderové rovnosti nebo důchodového systému a jeho financování.

Manžel a rodina

Její manžel je právník Robert Neruda, spolumajitel největší česko-slovenské advokátní kanceláře Havel & Partners. Spolu v roce 2018 zakoupili v obci Telecí na Svitavsku objekt bývalé fary ze 17. století, který následně zrekonstruovali k rekreačním účelům. Má dva syny Filipa a Daniela. 

Danuše Nerudová a LGBT

Nerudová jednoznačně podporuje manželství pro všechny i právo homosexuálních párů adoptovat děti. „Bytostně mi vadí, když někdo nemá stejná práva nebo mu jsou nějaká práva omezována," řekla v pořadu Prostor X. „Žijeme v 21. století a jsme jedna z posledních zemí, která není schopna tuto věc vyřešit," říká. Podle ní stát nemá právo takto významně zasahovat do toho, jakým způsobem lidé žijí.

Volební výsledky

Výsledky prvního kola prezidentských voleb byly oznámeny v sobotu 14. ledna. Danuše Nerudová skončila třetí.

ONLINE: Prezidentské volby 2023 >>>

Volební průzkumy: Šance na zvolení prezidentkou

Podle dosavadních volebních průzkumů patří Danuše Nerudová s Petrem Pavlem a Andrejem Babišem mezi osobnosti, které zaujaly nejvíce voličů. Preference Nerudové v průběhu roku stále stoupaly a nyní má podle agentur reálnou šanci postoupit do druhého kola a stát se první českou rezidentkou. Odpovídající šance jí proto přisuzují i sázkové kanceláře.

Kdo je Danuše Nerudová (video)

Video placeholde
• Videohub

Další kandidáti

Do prezidentských voleb se kromě Nerudové chystají také senátoři Pavel FischerMarek Hilšer, bývalý rektor UK Tomáš Zima, nebo armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Kandidaturu na prezidenta potvrdil i bývalý premiér Andrej Babiš. SPD do voleb vyslala Jaroslava Baštu. Kandiduje i podnikatel Karel Diviš. Předseda odborových svazů Josef Středula z prezidentské volby na poslední chvíli odstoupil a podpořil Danuši Nerudovou.

Kandidáti na prezidenta 2023 přehledně >>>

Danuše Nerudová
Datum narození4. ledna 1979
ManželRobert Neruda
PovoláníBývalá rektorka, ekonomka, pedagožka
VzděláníProvozně ekonomická fakulta Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně
Oficiální oznámení kandidatury31. května 2022
Podpisy pro kandidaturu82 413 občanů