Baťovy továrny čeká miliardová přestavba. Spisovatelé žalují OpenAI | e15.cz

Ranní check: Zlínské Baťovy továrny čeká miliardová přestavba. Spisovatelé žalují OpenAI

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dobré ráno! Je 265. den roku, svátek má Darina. V tento den v roce 1980 Irák napadl Írán a začala osm let trvající válka.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅ Baťovy továrny ve Zlíně čeká proměna. Vyroste tu nákupní centrum i hokejový stadion

Není snad lepšího příkladu podnikatele, který svou činností ovlivnil rozvoj celého města, než byl Tomáš Baťa a jeho následovníci ve Zlíně. Po více než sto letech od zbudování první továrny se do jeho bývalých obuvnických závodů v srdci města postupně vrací život. Zlínská společnost Cream Investments nyní získala stavební povolení na vybudování nového multifunkčního centra Fabrika s obchody a sportovišti za 3,5 miliardy korun.

✅ PPP projekty mohou stát vyjít až na 30 miliard ročně, říká ministr dopravy Kupka

Pozvání do studia zpravodajského pořadu deníku e15 Business Club tentokrát přijal ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Řeč byla například o chystané emisní normě Euro 7 a došlo také na vysokorychlostní tratě. Kde na ně chce ministerstvo vzít a kolik úseků chce financovat pomocí PPP projektů? Dozvíte se v následujících třiceti minutách.

✅ ChatGPT nás okrádá, stěžují si spisovatelé. Žalují OpenAI

Společnost OpenAI, která loni v listopadu uvedla na trh jazykový model ChatGPT, čelí žalobě. Skupina spisovatelů a spisovatelek v čele s autorem knižní předlohy seriálu Hra o trůny Georgem R. R. Martinem obvinila firmu z toho, že umožňuje svému chatbotovi trénovat na jejich textech a tím porušuje autorské právo.

✅ Na Rohanském ostrově vznikne obří park. Z betonárny bude kulturní areál

Pražané se dočkají nového přírodního parku v centru města. Vedení metropole v mezinárodním soutěžním dialogu vybralo návrh belgicko-českého týmu na podobu nového parku na Rohanském ostrově, který doplní zdejší nově vznikající čtvrť. Jeho hlavním úkolem je pomoci Praze odolat velké vodě. Na území o rozloze Letenských sadů bude promenáda, cyklostezka, sportoviště i kulturní areál.

Stane se dnes: 

  • Eurostat vydá předběžnou zprávu o vývoji podnikatelské aktivity v eurozóně
  • Prezident Petr Pavel na závěr své návštěvy USA navštíví závod české zbrojařské skupiny Colt CZ Group
  • Končí mimořádné zasedání indického parlamentu. Podle spekulací předloží vládní Indická lidová strana návrh na změnu oficiálního názvu státu na Bhárat
Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah