Baťovy továrny ve Zlíně čeká proměna. Vyroste tu nákupní centrum | e15.cz

Baťovy továrny ve Zlíně čeká proměna. Vyroste tu nákupní centrum i hokejový stadion

Miffek Thuong Ly

Miffek Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Není snad lepšího příkladu podnikatele, který svou činností ovlivnil rozvoj celého města, než byl Tomáš Baťa a jeho následovníci ve Zlíně. Po více než sto letech od zbudování první továrny se do jeho bývalých obuvnických závodů v srdci města postupně vrací život. Zlínská společnost Cream Investments nyní získala stavební povolení na vybudování nového multifunkčního centra Fabrika s obchody a sportovišti za 3,5 miliardy korun.

Velikému areálu továrenských budov, který je s 65 hektary jedním z největších brownfieldů v centru města v Česku, neřekne řada místních jinak než Svit. Název se vžil díky stejnojmennému socialistickému podniku, který vznikl znárodněním Baťových závodů po druhé světové válce. Firma byla v devadesátých letech zprivatizována, nepřežila však dovoz levné obuvi z Asie a později zkrachovala. Prázdné tovární budovy hledaly na přelomu milénia dlouho využití. Městu a kraji se podařilo část odkoupit a vybudovat zde krajský úřad, krajské policejní ředitelství, Baťův institut s muzeem a galerií či podnikatelské inovační centrum.

Přibude i multifunkční komplex

Nadpoloviční většinu areálu nyní vlastní developer Cream Investments, který už do revitalizace lokality investoval miliardy korun. Zrekonstruoval například bývalý sklad obuvi, budovu 34, kde má teď řada firem včetně samotného developera své kanceláře, vznikly zde obchodní prostory i byty. Tři budovy s čísly 24, 25 a 26 kvůli špatnému stavu nicméně nechal strhnout a na jejich místě plánuje vybudovat multifunkční komplex Fabrika. Projekt nyní získal stavební povolení a hotovo by mělo být už v roce 2027.

„Je to zatím naše největší investice, při dnešních podmínkách na trhu počítáme s náklady na výstavbu Fabriky kolem tří a půl miliardy korun,“ řekl majitel Cream Investments Petr Tankó, podle kterého chce firma do areálu investovat v příštích letech dalších deset miliard korun, z větší části na výstavbu bytů, o které je veliký zájem.

 

O novém obchodním centru se zimním stadionem se mluví už několik let, ve Zlíně podobná služba chybí. „Oproti původnímu projektu, který jsme představili veřejnosti před pěti lety, je nová Fabrika úplně jiný koncept,“ popsal generální ředitel Cream Investments Martin Jarolím. Dříve podle něj stačilo nabídnout dostatek obchodů, nynější mladá generace však více touží po různých způsobech trávení volného času.

Kromě tří pater obchodů zde budou sportoviště, multikino a zimní stadion podle standardu NHL. „Budovy mají haly pro řadu sportů o celkové rozloze 7000 metrů čtverečních. Polovinu z nich včetně rozsáhlé haly o 1200 metrech čtverečních vybavíme speciálními akustickými prvky, aby se tady mohly pořádat i koncerty,“ dodal Jarolím.

Zaměří se na okolí budov

Firma se chce více zaměřit na prostranství kolem budov, spolu s městem nechá vypsat soutěž na řešení exteriérů. Urbanisté a architekti v minulosti kritizovali probíhající revitalizaci celého brownfieldu právě kvůli chybějící komplexní vizi pro veřejné prostranství, které je hojně užíváno místními například při cestě na nádraží.

Novostavba by měla podle Jarolíma respektovat architekturu historických budov areálu, byť nemá být jejich replikou. Do celého areálu se snaží developer při revitalizaci stávajících budov vnášet nové prvky, památkáři nicméně doporučují zachovat typické prvky baťovské architektury, jako jsou cihlové omítky a velkoformátová železná nebo hliníková okna.

VIDEO: Jak se v budoucnu promění Praha?

Video se připravuje ...
Prahu čekají v příštích letech velké změny

 

Newslettery