Ranní přehled podle Bloombergu: Akviziční choutky farmaceutických gigantů zesilují v boji s rakovinou

Denní monitor

Denní monitor Zdroj: Profimedia.cz

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Tržní neuróza vyvolaná hrozbou cel

Trhy s napětím čekají, zda 15. prosince skutečně vstoupí v platnost nová vlna plánovaných amerických cel na čínský dovoz. Peking v úvodu nového týdne zopakoval, že doufá v uzavření obchodní dohody s USA v co nejkratším termínu. Právě naděje, že se podaří uzavřít alespoň první část dohody, vyhnala podle agentury Reuters akciové indexy na rekordní hodnoty.

V pondělí americké akcie sestoupily z hodnot poblíž maxim. Dolů je stáhla především technologická firma Apple a zdravotnické tituly. Index Dow Jones klesl o 0,38 procenta na 27 909,74 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 0,32 procenta na 3135,97 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 0,40 procenta na 8621,83 bodu.

Dychtivost farmaceutických obrů

Dvě z největších farmaceutických společností v pondělí oznámily nákupy menších výrobců léčiv na onkologická onemocnění. Společnost Merck & Co. koupí za 2,7 miliardy dolarů firmu ArQule, která vyvíjí léčiva známá jako inhibitory kinázy. Francouzský farmaceutický gigant Sanofi si zase vyhlídl firmu Synthorx, která stojí za terapiemi, jež využívají imunitní systém pro boj s nádory. Zaplatí za ni 2,5 miliardy dolarů. Akcie obou akvírovaných firem v reakci na oznámené plány výrazně posílily.

Finální sprint britské volební kampaně

Britská volební kampaň se soustředí na dvě otázky: brexit a systém státní zdravotní péče (NHS). A právě téma podfinancované zdravotní péče rozhodilo i zkušeného rétora a lídra Konzervativní strany Borise Johnsona. Fotografie nemocného chlapce, jenž údajně musel při nedávné návštěvě nemocnice strávit několik hodin na podlaze, protože všechna lůžka byla obsazená, ho zahnala do defenzívy. I přesto se zdá, že Johnson neurpěl ztrátu kytičky, jeho strana zůstává pevně ve vedení v průzkumech veřejného mínění. 

Na území žen

Ve Finsku se do čela vlády zřejmě postaví nejmladší premiérka v dějinách země. Sociálnědemokratická strana Finska, která vede vládní koalici pěti stran, si zvolila jako svého kandidáta do čela kabinetu 34letou dosavadní ministryni dopravy a komunikací Sannu Marinovou.

Finskou vládní koalici tak nyní pravděpodobně povede pět převážně mladých žen, které stojí v čele koaličních stran: kromě Marinové je to Li Anderssonová (32) z Levicového svazu, Maria Ohisalová (34) ze Zeleného svazu, Anna-Maja Henrikssonová (55) ze Švédské lidové strany a Katri Kulmnuniová (32) z Finského středu.

Demokraté zveřejní dva články návrhu ústavní žaloby na Trumpa

Podle neoficiálních zdrojů by měly články ústavní žaloby na amerického prezidenta Donalda trumpa obsahovat obvinění ze zneužití pravomoci a z obstrukcí výkonu funkcí Kongresu, kvůli odmítání spolupráce při tomto vyšetřování. Trump označuje snahu demokratů o jeho obžalobu za politický „hon na čarodějnice“.