Architektura roku 2022: Futuristická továrna i nejvyšší budova Afriky | e15.cz

Architektura roku 2022: Futuristická továrna v Itálii i nejvyšší budova Afriky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kvůli pandemii covidu-19 se po celém světě opozdila výstavba nových budov i dokončení rozpracovaných architektonických projektů. Na otevření stále čekají některé stavby, které měly být původně dokončené již minulý rok, nebo dokonce i v roce 2020. I přesto letošek alespoň prozatím slibuje dokončení řady dlouho očekávaných projektů - od nejvyššího mrakodrapu na africkém kontinentu po futuristickou stáčírnu minerální vody v Itálii, píše zpravodajský server CNN.

Ať už jsou výjimečné pro svůj design, možný kulturní dopad nebo pro debaty, které rozvíří, zde je výběr z žebříčku nových architektonických projektů, na které se v tomto roce vyplatí těšit:

SYDNEY MODERN PROJECT - SYDNEY, AUSTRÁLIE

Umělecká galerie Nového Jižního Walesu z 19. století, usazená nad zálivem Port Jackson, bude letos modernizována do série kaskádových pavilonů, které kopírují okolní krajinu. Plán za 250 milionů amerických dolarů (5,4 miliardy korun) s názvem Sydney Modern Project počítá s renovací původní budovy a vytvoření zcela nové stavby, která téměř zdvojnásobí výstavní plochu. Výsledný prostor zahrnuje i galerii věnovanou umění Austrálců a původních obyvatel z ostrovů Torresova průlivu. Jedná se o první australskou stavbu kanceláře SANAA japonských architektů a vítězů prestižní Pritzkerovy ceny Kazujo Sedžimové a Rjueho Nišizawy.

Budoucí podoba stanice Praha-Bubny

Video se připravuje ...

ÚSTŘEDÍ SAN PELLEGRINO - BERGAMO, ITÁLIE

Dánská architektonická firma Bjarke Ingels Group (BIG) v roce 2017 vyhrála soutěž na renovaci a rozšíření ústředí italské nápojářské firmy San Pellegrino. Projekt za 102 milionů dolarů (2,2 miliardy korun), vklíněný mezi řeku Brembo a město San Pellegrino Terme, po kterém je firma pojmenovaná, si vysloužil přezdívku „továrna budoucnosti“.

Stavba má sloužit jako stáčírna i turistická atrakce. Vzdušný design BIG zahrnuje prvky klasické italské architektury včetně podloubí, portiků a prostorného náměstí pro zaměstnance a návštěvníky. Dominantou místa bude sloup z vrstev rozdílných hornin, který má vyjadřovat cestu minerální vody z hor až do lahve.

ICONIC TOWER - NOVÁ ADMINISTRATIVNÍ METROPOLE, EGYPT

Iconic Tower je jedním z 18 mrakodrapů plánovaných pro finanční čtvrť nového egyptského hlavního města, které tamní úřady budují od základů méně než 50 kilometrů východně od Káhiry. Osmdesátipodlažní mrakodrap, vysoký 384 metrů, má být vizuálním středobodem celého projektu. Zároveň si po dokončení vyslouží titul nejvyšší budovy v Africe.

Mrakodrap byl inspirován starověkými obelisky v Luxoru a jeho součástí bude i osvětlená koruna, která má podle autorů navodit pocit síly a stability. Budovu obsadí hlavně soukromé kanceláře, ačkoliv egyptská vláda do nového a ambiciózního města přesune i parlament a ministerstva.

FOTOGRAFISKA - BERLÍN, NĚMECKO

Tři desetiletí poté, co squatteři obsadili zchátralou budovu někdejšího berlínského historického obchodního domu a založili alternativní umělecké centrum Tacheles, se z ní stane německá základna fotografického muzea Fotografiska. Zodpovědnost za choulostivou modernizaci převzala dvě architektonická studia - kancelář Herzog & de Meuron, mimo jiné autor londýnské galerie Tate Modern, se ujala rozsáhlé střešní nástavby a urbanistického plánu okolí. Berlínské Studio Aisslinger dostalo za úkol přepracovat interiér 114 let staré budovy, ve kterém zachová i graffiti z 90. let po předchozích obyvatelích.

NOVÁ BUDOVA PARLAMENTU - DILLÍ, INDIE

Projekt za 1,8 miliardy dolarů (39 miliard korun) indického premiéra Naréndry Módího, který plánuje kompletně přeměnit historické centrum metropole Dillí, je v Indii už dlouho předmětem ostrých debat. Zatímco kritici zpochybňují výši nákladů na projekt i jeho načasování, další upozorňují na potřebu zmodernizovat indické administrativní budovy z doby britské koloniální nadvlády.

Nová budova parlamentu leží v srdci celé čtvrti, která vzniká podle plánu architektonické firmy HCP. Stavba s trojúhelníkovým půdorysem, odkazujícím na posvátnou geometrii několika náboženství, poskytne útočiště ve dvou podkovovitých síních dolní i horní komoře parlamentu a v samostatné hale bude vystavena indická ústava.

Stavba, která nechvalně proslula statusem „nezbytné služby“ (a práce na ní tedy mohla pokračovat i během loňského celostátního lockdownu kvůli pandemii covidu-19), má být hotová do konce letošního roku, ve kterém Indie oslaví 75. výročí získání nezávislosti na Británii.

Autor: ČTK

Nejčtenější

Newslettery