Central Group koupila severní část Nákladového nádraží Žižkov

Nákladové nádraží Žižkov

Nákladové nádraží Žižkov Zdroj: E15: Michal Nosek

Nákladové nádraží Žižkov
Původní plány Discovery Group na Nákladovém nádraží Žižkov
Původní plány Discovery Group na Nákladovém nádraží Žižkov
Nákladové nádraží Žižkov
Původní plány Discovery Group na Nákladovém nádraží Žižkov
21
Fotogalerie
Miliardář Dušan Kunovský udělal velkou pozemkovou akvizici, která patří mezi největší na bytovém trhu. Od britských investorů pořídil severní část Nákladového nádraží Žižkov za více než jednu miliardu korun.

V době lítého boje o volné pozemky se největšímu českému developerovi bytů Central Group podařilo podle informací deníku E15 získat v Praze 3 parcelu na více než 2600 bytů. To bude znamenat investici převyšující devět miliard korun. Firma pozemek koupila od britské realitní společnosti Discovery Group.

“V současnosti můžeme pouze potvrdit, že naše společnost uzavřela smlouvu, na jejímž základě nabude Central Group vlastnické právo k pozemkům Nákladového nádraží Žižkov - sever včetně všech práv k původnímu projektu s již vydaným pravomocným územním rozhodnutím,” sdělila mluvčí Central Group Marcela Fialková. Pokud všechno půjde dobře, může developer stihnout v první fázi kopnout do země už zhruba za rok.

Akviziční cenu žádná ze stran nekomentovala. Podle zdrojů z trhu se však měla pohybovat mezi jednou až 1,5 miliardy korun. Kunovský přeplatil dokonce investory z Penty, kteří kolem projektu rovněž kroužili.

Akvizice se netýká území, které na někdejším nádraží připravuje k zástavbě společný podnik developera Luďka Sekyra a Českých drah. Jejich část lokality, která zahrnuje i známou funkcionalistickou budovu, ještě nemá ani změněný územní plán. Na parcelách koupených Central Group nejsou ani žádné původní budovy.

“Bývalý areál Nákladového nádraží Žižkov je svojí rozlohou přes třiatřicet hektarů největším územím v Praze s obrovským rozvojovým potenciálem,” komentoval lokalitu analytik developerského trhu František Brož. Za riziko však považuje nedořešení dopravy v lokalitě a případný rozpad území na izolované bytové celky bez využití městotvorných prvků.

Britové chtěli původně na Žižkově stavět i obchodní centrum. Mezi místními to vzbudilo nevoli. Příliš smyslu v lokalitě ale nedávalo ani podle realitních profesionálů. Nedaleko je totiž již roky fungující nákupní centrum Atrium Flora. To je navíc na metru.

“Oproti původně plánované podobě chce Central Group projekt výrazně odlehčit a přepracovat na převažující rezidenční funkci s množstvím zeleně, kvalitního veřejného prostoru a hodnotnou architekturou,” dodala tisková zástupkyně developera. Firma počítá s vybudováním velkého parku.

Pozemek Central Group na Nákladovém nádraží ŽižkovPozemek Central Group na Nákladovém nádraží Žižkov|Vykresy uzemniho planu hlavniho mesta PrahyČerveně je znázorněný pozemek zakoupený Central Group. Mapový podklady: Výkresy územního plánu hlavního města Prahy

Žižkovskou radnici informoval o vlastnické změně developer dopisem minulý týden. Jednání se ještě nestihla uskutečnit. “V dopise se píše, že nový majitel vidí původní projekt využití území za zcela překonaný a že jako nový vlastník nemovitosti bude vystupovat jako odpovědný a konsenzuální partner městské části při hledání co nejlepšího řešení s akcentem na veřejný zájem,” napsala mluvčí Prahy 3 Iva Vojtková. Kunovského firma již nyní na Žižkově staví projekt Residence Garden Towers.

Podle informací z trhu lze předpokládat, že se Kunovský bude chtít na Žižkově blýsknout novou neotřelou architekturou. Například na aktuálním projektu na Kavčích Horách spolupracuje s architektem Josefem Pleskotem.