Karlínské centrum River Garden změnilo majitele | E15.cz

Do Česka vstoupil německý investiční obr, nakupoval kanceláře v Karlíně

Daniel Novák

Německý fond Warburg HIH-Invest si do portfolia pořídil administrativní centrum River Garden I v Praze 8. Prodávajícím budovy na Rohanském nábřeží byla investiční společnost LaSalle Investment Management. Pro německou skupinu spravující majetek za téměř devět miliard eur je to první investice v České republice. 

„Transakce je pochvalou pro zdejší ekonomické prostředí a nemovitosti, které jsou v mezinárodním měřítku atraktivní i přes klesající výnosovou míru,“ sdělil Stewart Thompson, specialista na investice z poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate, která se na transakci podílela na straně nového vlastníka. Na obchodu spolupracovaly ještě advokátní kanceláře Kinstellar a White & Case. 

Karlínský objekt postavený v roce 2012 developerem HB Reavis je první ze tří částí komplexu River Garden. První budova, které se týká aktuální transakce, nabízí k pronájmu 19 tisíc metrů čtverečních kanceláří a 2200 čtverečních metrů retailu. V domě sídlí například společnost ADP poskytující firmám outsourcingové služby, potravinářský gigant Unilever nebo mezinárodní centrum sdílených služeb personálně-poradenské skupiny Monster Worldwide. 

„V dohledné době očekáváme uzavření dohody o pronájmu dosud volného patra s mezinárodní technologickou společnosti,“ uvedl na realitním serveru Europe-re.com Mathias Brodesser z vedení Warburg HIH-Invest. 

Když firma LaSalle Investment budovu v roce 2017 kupovala, dala za nemovitost zhruba 1,5 miliardy korun s výnosem přibližně 6,5 procenta. Aktuální cenu transakce žádná ze stran nezveřejnila. Od roku 2017 však komerční reality nepřetržitě zdražují. To vede v Praze k poklesu investorských výnosů na rekordně nízké hodnoty, v krajních případech až ke čtyřem procentům.

„Do konce roku očekáváme ještě několik velkých transakcí v kancelářském segmentu, které mohou vést k další korekci výnosové míry směrem dolů. V roce 2020 pak očekáváme její stabilizaci,“ řekla Lenka Šindelářová, vedoucí poradenství v BNP Paribas Real Estate. 

Právě německé fondy patří dlouhodobě mezi nejaktivnější hráče na tuzemském trhu podnikatelských realit. Letos je však kromě domácích investorů předčily ještě korejské fondy. 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!