Karlínské centrum River Garden změnilo majitele | E15.cz

Do Česka vstoupil německý investiční obr, nakupoval kanceláře v Karlíně

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německý fond Warburg HIH-Invest si do portfolia pořídil administrativní centrum River Garden I v Praze 8. Prodávajícím budovy na Rohanském nábřeží byla investiční společnost LaSalle Investment Management. Pro německou skupinu spravující majetek za téměř devět miliard eur je to první investice v České republice. 

„Transakce je pochvalou pro zdejší ekonomické prostředí a nemovitosti, které jsou v mezinárodním měřítku atraktivní i přes klesající výnosovou míru,“ sdělil Stewart Thompson, specialista na investice z poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate, která se na transakci podílela na straně nového vlastníka. Na obchodu spolupracovaly ještě advokátní kanceláře Kinstellar a White & Case. 

Karlínský objekt postavený v roce 2012 developerem HB Reavis je první ze tří částí komplexu River Garden. První budova, které se týká aktuální transakce, nabízí k pronájmu 19 tisíc metrů čtverečních kanceláří a 2200 čtverečních metrů retailu. V domě sídlí například společnost ADP poskytující firmám outsourcingové služby, potravinářský gigant Unilever nebo mezinárodní centrum sdílených služeb personálně-poradenské skupiny Monster Worldwide. 

„V dohledné době očekáváme uzavření dohody o pronájmu dosud volného patra s mezinárodní technologickou společnosti,“ uvedl na realitním serveru Europe-re.com Mathias Brodesser z vedení Warburg HIH-Invest. 

Když firma LaSalle Investment budovu v roce 2017 kupovala, dala za nemovitost zhruba 1,5 miliardy korun s výnosem přibližně 6,5 procenta. Aktuální cenu transakce žádná ze stran nezveřejnila. Od roku 2017 však komerční reality nepřetržitě zdražují. To vede v Praze k poklesu investorských výnosů na rekordně nízké hodnoty, v krajních případech až ke čtyřem procentům.

„Do konce roku očekáváme ještě několik velkých transakcí v kancelářském segmentu, které mohou vést k další korekci výnosové míry směrem dolů. V roce 2020 pak očekáváme její stabilizaci,“ řekla Lenka Šindelářová, vedoucí poradenství v BNP Paribas Real Estate. 

Právě německé fondy patří dlouhodobě mezi nejaktivnější hráče na tuzemském trhu podnikatelských realit. Letos je však kromě domácích investorů předčily ještě korejské fondy.