Filipínská vláda vyšetřuje vydírání české firmy Inekon | e15.cz

Filipínská vláda vyšetřuje vydírání české firmy Inekon

Filipínská vlajka
Filipínská vlajka
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Filipínské ministerstvo dopravy a komunikací vyšetřuje podezření, podle nějž vysocí činitelé ministerstva vydírali českou firmu Inekon v souvislosti se zakázkou na budování metra v metropoli Manile. V kauze jsou údajně zapleteni i sestra a švagr filipínské hlavy státu. Pražské ministerstvo zahraničí o případu ví.

„MZV ČR případ pozorně sleduje a má zájem, aby česká firma Inekon nebyla poškozena případným nestandardním jednáním,“ sdělil úřad v písemném prohlášení. Dodal, že je prostřednictvím velvyslanectví v Manile ve spojení s filipínskými úřady, včetně kanceláře prezidenta republiky a ministerstva dopravy.

Filipínský rozhlas DZRH koncem června uvedl, že sestra filipínského prezidenta Benigna Aquina a jeho švagr údajně požádali českou společnost Inekon o úplatek za to, že jí pomohou při vyjednání kontraktu na budování manilského metra.

Podle DZRH chtěli lidé kolem Ballsy Aquinové-Cruzové po Inekonu dva miliony až 20 milionů dolarů (zhruba 40 milionů až 400 milionů korun). Dva z účastníků, mezi nimi bývalý ministr dopravy a komunikací Pete Prado, si údajně řekli o úplatek, avšak zástupci Inekonu to odmítli. Ministerstvo pak prý Inekonu zabránilo účastnit se tendru.

Ministerské vyšetřování již běží

Téměř tři týdny po těchto zprávách se filipínské ministerstvo dopravy k záležitosti vyjádřilo. Tajemník Joseph Abaya sdělil, že již zahájil vyšetřování zpráv, podle nichž jistí činitelé ministerstva požadovali po české firmě 30 milionů filipínských pesos (13,6 milionu korun) za to, že jí pomohou uspět v projektu rozšíření třetí trasy manilského metra. Zakázka měla hodnotu v přepočtu 1,7 miliardy korun.

Abaya nicméně popřel, že by ministerstvo zařadilo firmu Inekon po odmítnutí úplatku na černou listinu, jak prý tvrdil český velvyslanec Josef Rychtar. „Inekon není na černé listině. Žádná černá listina neexistuje. Na tomto tvrzení není ani zrnko pravdy,“ napsal Abaya v komuniké. Prohlásil také, že Inekon nikdy nabídku dodávky nových vozů pro manilské metro formálně nepředložil.

Česká ambasáda má předložit důkazy

Abaya na druhou stranu potvrdil, že se v dubnu setkal s českým velvyslancem Rychtarem a že velvyslanec „vyjádřil určité obavy týkající se nabídky“ pro tendr konaný 11. června. Podle ministerstva Abaya řekl Rychtarovi, že „osobně má pocit, že je velký tlak na přijetí české nabídky a že obvinění z podvodu jsou spojena s obchodní agendou“.

Podle filipínského serveru gmanetwork mluvčí prezidenta Edwin Lacierda v neděli vyzval českého velvyslance, aby předložil důkazy na podporu tvrzení, že se úředníci snažili Inekon vydírat a že jí po odmítnutí zabránili účastnit se tendru.

Do užšího výběru soutěže se nakonec dostaly dvě čínské firmy, z nichž byla zvolena společnost Dalian Locomotive & Rolling Stock Co. CNR Group, která je na dobré cestě zakázku získat.

Autor: ČTK

Nejčtenější

Newslettery