Lesy ČR prodávají zříceninu Rabštejn. Vyvolávací cena byla 70 tisíc | E15.cz

Lesy ČR prodávají zříceninu Rabštejn. Vyvolávací cena byla 70 tisíc

Zřícenina hradu Rabštejn
Zřícenina hradu Rabštejn
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zřícenina hradu Rabštejn na Chrudimsku zřejmě brzy změní majitele. Státní podnik Lesy ČR ji nabídly při prodeji nepotřebného nemovitého majetku, vyvolávací cena byla 70 tisíc korun. Prodej hradu s 300 čtverečními metry okolního pozemku se uskutečnil obálkovou metodou.

„Kupní smlouva ještě uzavřena nebyla, ale už se jedná s kupujícím, kterým je fyzická osoba. Protože se ale jedná o nemovitou kulturní památku, musí ještě k prodeji dát souhlas ministerstvo zemědělství jako zřizovatel naší organizace,“ řekl Petr Kalášek z Lesů ČR. Cenu transakce nechtěl zatím zveřejnit.

Obec Rabštejnská Lhota se kvůli zchátralému stavu hrádku o koupi ani nezajímala. „O prodeji jsme se dozvěděli náhodou, ale neměli jsme o Rabštejn zájem,“ uvedl starosta Vladimír Pecina.

Podle ředitelky územního pracoviště Národního památkového ústavu v Pardubicích Naděždy Pemlové bude muset nový vlastník dodržovat stejné podmínky památkové ochrany jako dosud. „K jakýmkoliv úpravám se musí vyjadřovat památkáři. Navíc je celá lokalita součástí krajinné památkové zóny Slatiňansko-Slavicko,“ vysvětlila.

Hrad postavený na skalnatém ostrohu se zřejmě původně jmenoval Rabenstein, česky havraní kámen. Skládal se z věže čtvercového půdorysu o straně devět metrů, která stála na nejvyšším místě hradního skaliska, a paláce západně od věže, který měl půdorys nepravidelného čtyřúhelníku. Obě stavby byly spojeny hradbami uzavírajícími nevelké nádvoří.

Nepřímo je hrad doložen poprvé v roce 1390, kdy se připomíná jeho majitel Matyáš z Rabštejna. První přímý doklad o hradu pochází z roku 1405, kdy po smrti Jana z Orle připadl jako odúmrť českému králi Václavovi IV. Jako pustý se připomíná už v roce 1585. Do dnešních dnů se z něj zachovalo jen torzo.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.