Metrostavu loni klesl čistý zisk o pětinu | E15.cz

Metrostavu klesl zisk o více než pětinu

Metrostavu klesl zisk o více než pětinu
Metrostav
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 20,7 procenta na 392,9 milionu korun. Tržby jí vzrostly o 11,4 procenta na 19,6 miliardy korun. Výsledky společnosti potvrdil mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha. Příčinou poklesu zisku podle něj byla nízká ziskovost projektů v Česku. Zhruba 40 procent tržeb Metrostav loni vytvořil v zahraničí.

"V oblasti obratu se nám podařilo překročit parametry plánované na loňský rok. V případě hospodářského výsledku jsme lehce pod plánovanou hodnotou," uvedl Kostiha.

Ziskovost projektů v Česku se podle něj stále pohybuje kolem nuly. "A to zejména u veřejných zadavatelů, kteří vyhodnocují zakázky stále podle nejnižší ceny. Další problém v oblasti ziskovosti pro nás představovaly zakázky pro velké soukromé partnery zejména v oblasti rezidenčního developmentu, kde vlivem konkurenčního boje bylo mnohdy možné dosahovat pouze záporných marží," doplnil Kostiha.

Z pustiny na Vánoce domů. Čeští tuneláři se vrátili ze západu Islandu

Na domácím trhu se tak podle něj stavělo více, nicméně za stále špatné ceny. "Slušné zisky jsme naopak vytvořili na zahraničních trzích, zejména v severských zemích, Polsku a Německu," podotkl Kostiha. Podíl tržeb ze zahraničí Metrostavu loni vzrostl ze 30 na 40 procent.

Mezi největší zakázky Metrostavu na domácím trhu loni patřila prorážka druhé tunelové trouby železničních tunelů v Ejpovicích u Plzně. Firma se podílí například na rekonstrukci Národního muzea v Praze, rovněž opravuje eskalátory v některých stanicích pražského metra.


Podívejte se na stavbu tunelu na Islandu >>>


V zahraničí loni Metrostav otevřel nejdelší tunel na Islandu. Ve finských Helsinkách staví metro, v Polsku úsek dálnice a most poblíž Gdaňsku. Mezi další zakázky patří například stavba čistírny odpadních vod v běloruském Brestu nebo depo metra v tureckém Istanbulu.

Praha 8 dokončí Centrum Palmovka, bude v něm sídlo záchranky

Zásoba práce je podle Kostihy aktuálně lepší než v předchozích letech. "Výsledky odhadujeme v případě obratu na podobné úrovni jako v roce 2017. Zároveň doufáme ve zlepšení rentability na českém trhu," dodal Kostiha.

Metrostav byl založen v roce 1971 vyčleněním z národního podniku Vodní stavby za účelem výstavby pražského metra. V roce 1991 byl přeměněn na akciovou společnost a postupně se začal věnovat činnostem v dalším stavebních oborech. V roce 2016 byl výší tržeb lídrem českého stavebního trhu. Na konci loňského roku ve firmě pracovalo 2900 zaměstnanců, meziročně téměř o pět procent více.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!