Obchodní centra a kanceláře šly letos na dračku. Investoři do nich nasypali osmdesát miliard | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Obchodní centra a kanceláře šly letos na dračku. Investoři do nich nasypali osmdesát miliard

Daniel Novák

Daniel Novák

Byznys s komerčními reality typu kancelářských nebo obchodních center kvete jako nikdy. Tak velký objem obchodů jako letos trh ještě nikdy nezaznamenal. Podívejte se na fotky staveb a projektů, které změnily majitele.

V letošním roce se v Česku podle poradenské společnosti CBRE uskuteční obchody s podnikatelskými nemovitostmi v přepočtu za zhruba 81 miliard korun.

Konzultanti hlásí, že tak vysoký počet transakcí, o kterých se jedná, ještě nezažili. Do podnikatelských nemovitostí se ve velkém pustili i investiční žraloci jako Karel Pražák, někdejší blízký spolupracovník nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Realitní trh začíná pozvolna střízlivět, ceny bytů mohou začít klesat
 

„Předpokládáme, že rok 2016 bude rekordní z hlediska objemu investic a čtvrtý kvartál nejsilnějším čtvrtletím v historii,“ uvedl Chris Sheils, šéf investičního oddělení v CBRE.

Realitní horečku zažívají také advokátní kanceláře, které pomáhají s průběhem velkých realitních obchodů. „Zkracuje se cyklus prodeje. Dříve se investoři zbavovali nemovitostí zhruba po pěti letech. Teď už klidně prodávají po třech letech, někdy i po roce,“ sdělil Michal Hink, partner tuzemské pobočky mezinárodní advokátní kanceláře Dentons.

Sílu letos znovu ukázali čeští investoři. Podle konzultantské firmy Colliers se za první tři čtvrtletí postarali o více než polovinu celkových investic do komerčních realit.

OBRAZEM: Realitní boom nenávratně mění okraj Prahy. Prohlédněte si, jak se zahušťuje sídliště
Analýza: Škoda Auto je perla k nezastavení, její vzestup ještě umocní Kodiaq
Constantin Kinský: Česko už dávno není evropská montovna

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!