Praha prodá třetinu bytového fondu za 600 milionů | E15.cz

Praha prodá třetinu bytového fondu za 600 milionů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražští zastupitelé dnes schválili prodej zhruba 1200 bytů ve dvanácti blocích panelových domů převážně v Hlubočepích. Jde o třetinu bytového fondu města určeného k prodeji, řekl na zasedání radní Martin Dlouhý (TOP 09). Z projednaných materiálů vyplývá, že Praha prodejem získá přes 600 milionů korun.

V dalších třech letech budou mít nájemníci podle schváleného harmonogramu možnost odkoupit dalších zhruba 2670 bytů, mimo jiné na sídlištích ve Vysočanech, Strašnicích, Stodůlkách, na Černém Mostě a v Řepích. Do prodeje půjdou v dalších fázích větší bytové objekty, ze všech etap privatizace by tak Praha podle odhadů měla získat asi čtyři miliardy korun. Jak s penězi naloží, není zatím rozhodnuto. Část by ale měla směřovat do sociálních projektů.

Prodej se připravoval zhruba čtyři roky, jeho podmínky zastupitelé schválili loni v květnu. Praha prodává především celé domy, a to bytovým družstvům, která si jejich obyvatelé založí. Pokud družstva nebudou chtít dům koupit, zůstane v majetku města.

Za metr čtvereční lidé zaplatí v průměru 16 tisíc až 17 tisíc korun. Cena vychází ze znaleckých posudků. Družstva budou platit městu za celý objekt včetně pozemku a nebytových prostor. Podle některých místních obyvatel nejsou ale všechny domy v dobrém stavu a bude se do nich muset investovat. Prodejní cenu proto považují za vysokou. S takovými argumenty vystoupila například komunistka Marta Semelová. Zastupitel Bohumil Zoufalík (nezařazený) řekl, že nájemníci budou koupí podílu v bytovém družstvu muset řešit dluhy některých nájemníků.

Dlouhý ale není přesvědčen, zda lze hlasovat o jiné ceně, než která je dána posudkem. Město jako prodávající podle něj nemůže brát v úvahu, kolik peněz má kupující. „Pokud nastane situace, že bytové družstvo odmítne byt koupit, nic se nestane,“ řekl.

„Domnívám se, že cena skutečně odpovídá tomu, abychom prodej uskutečnili s péčí řádného hospodáře,“ řekl zastupitel Ivan Kabický (ODS). Město podle něj nemůže majetek prodávat pod cenou.

Podle oslovených realitních kanceláří se ceny bytů v panelových domech v této lokalitě pohybují v rozmezí 38 tisíc až 45 tisíc korun za metr čtvereční. Garsoniéra 1+kk s rozlohou 30 metrů čtverečních tak vyjde na 1,35 milionu korun, za sedmdesátimetrový byt 3+kk zaplatí zájemce 2,66 milionu korun. Srovnávat nabízenou cenu s těmito tržními však není příliš možné. Městské byty totiž nepřejdou do osobního vlastnictví, ale stanou se majetkem družstva. V takovém případě je cena bytu vždy výrazně nižší.

Lišit se mohou i konkrétní byty. „Ceny bytů totiž ovlivňuje mnoho faktorů, jako je například přesné umístění v lokalitě, stav domu i samotného bytu, ale i podlaží, ve kterém se byt nachází. Byty v přízemí bývají oproti ostatním bytům levnější,“ poznamenal realitní makléř Maxima Reality Otakar Schuma.

Statistiky Realitní kanceláře Sting jsou podobné. „Panelový byt 3+1 v Lamačově ulici se prodává za 2,3 až 2,4 milionu korun, byt 2+1 v Dreyerově vychází na necelé dva miliony korun a nejmenší 1+1 v ulici Renoirově vyjde na zhruba 1,2 milionu korun,“ vyčíslila mluvčí RK Sting Adéla Hybler Majerová. Klasických panelových garsoniér je ale v Hlubočepích velmi málo, v této lokalitě se stavěly převážně byty s dispozicemi 2+kk a 3+kk.

Nejvíc bytů prodalo hlavní město a radnice v privatizaci v 90. letech. Praha v současnosti vlastní asi 10.900 bytů. Celkem 4265 z nich ale nesmí prodat. Důvodem je to, že na jejich výstavbu v minulosti čerpala státní dotace. Zbavit se chce hlavně bytů, jejichž nájemníci mají smlouvy na dobu neurčitou.

Družstva mohou rozhýbat bytovou výstavbu

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.