Silnice Jičín pohltí sesterská firma M-Silnice | E15.cz

Silnice Jičín pohltí sesterská firma M-Silnice

silnice
silnice
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Daniel Novák

Daniel Novák

Holding Medis, východočeská skupina s miliardovými tržbami rozkročená od stavebnictví po potravinářské technologie, výrazně přeskupuje síly. Svou stavební společnost Silnice Jičín, pokračovatelku státního podniku Silnice Hradec Králové, nechá zaniknout a její aktiva převezme firma M-Silnice, což je vlajková loď celého holdingu.

„Důvodů je několik. Především je to úspora režijních nákladů, zvýšení efektivity řízení a další posílení konkurenceschopnosti. V letošním roce si M–Silnice připomínají šedesát let od svého vzniku a Silnice Jičín byly před rokem 1992 její součástí. Dnešní doba vyžaduje silné celky,“ řekla deníku E15 generální ředitelka holdingu Blanka Kalcsová.

M-Silnice jsou na stavebním trhu výrazně silnějším hráčem než Silnice Jičín. Zatímco provozní zisk prvního podniku činil předloni zhruba 120 milionů korun při tržbách 1,8 miliardy, tržby společnosti Silnice Jičín nepřesahují 300 milionů a výsledek společnosti je jen mírně nad nulou. Zanikající firma zaměstnává kolem sedmi desítek lidí. Po fúzi s M-Silnice podnik asi 20 lidí zvláště z řad sezonních zaměstnanců propustí.

Celý holding má přibližně 800 pracovníků a konsolidované tržby kolem dvou miliard korun. Přitom ještě v roce 2010 skupina utržila 2,7 miliardy. Podobně se předloni skupině propadl provozní zisk o 39 procent na 133 milionů korun. Ze zisků předchozích let má holding podle posledních dostupných údajů v záloze zhruba 700 milionů korun.

Konsolidované výsledky za loňský rok skupina zatím zpracovává. „Vzhledem k tomu, že stavebnictví je v rámci holdingu převažujícím předmětem činnosti, předpokládáme z důvodu již pátým rokem přetrvávající recese v tomto oboru pokles jak v zisku, tak v tržbách,“ uvedla šéfka skupiny.

Holding ovládaný rodinou Kalcsových je zajímavý i vazbou na bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Ta pracuje v královéhradecké advokátní kanceláři předsedy dozorčí rady a spolumajitele Medisu Dalibora Kalcsa.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.