Stavitelé bytů se stahují z polí do města | E15.cz

Stavitelé bytů se stahují z polí do města

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ekospol.cz

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rezidenční developeři, kteří dřív stavěli ve velkém na polích za Prahou, se přesouvají dovnitř města. Zájem o byty bez dobrého dopravního spojení a přístupu ke službám totiž v celkově klesající poptávce výrazně upadl. Developeři proto hledají a odkupují volné pozemky i proluky ve stávající výstavbě. V kurzu jsou teď místo Uhříněvsi, Vinoře či Pitkovic hlavně Praha 5 a Praha 4. Lídři trhu v metropoli se shodně vrhají například do stavby bytových domů na Barrandově.

Společnost Central Group koupila za 40 milionů korun od malé firmy Barrandov Appartments pozemek se stavebním povolením pro stavbu polyfunkčního domu. Její největší rival Ekospol, který se dosud orientoval na okrajové čtvrti, v červnu spustil prodej bytů z první fáze projektu Výhledy Barrandov. Ten má celkem zahrnovat téměř tři sta bytů.

A třetí čerstvou novinkou je komplex Devonská Barrandov o 145 bytech. Developerem je společnost s portugalskými kořeny Mota–Engil, která vznikla z už neexistující firmy Sefimota. Ta bývala generálním dodavatelem u projektů Central Group.

„Barrandov je jednou z mála pražských lokalit, které mají dobré dopravní spojení do centra, kvalitní občanskou vybavenost a kde ceny pozemků ještě umožňují stavět byty i v nižším cenovém segmentu v rozmezí 40 až 50 tisíc korun za metr čtvereční,“ vysvětluje analytik poradenské firmy Jones Lang LaSalle Ondřej Novotný.

Central Group v poslední době nakupuje pozemky v blízkosti centra. Její letošní akvizicí je i projekt v Břevnově, loni pořídila pozemky v Michli a na Smíchově, zálusk měla i na chystaný projekt firmy Hochtief Development na Kavčích Horách v Praze 4. Firma naopak začátkem roku pozastavila plánovaný projekt tří stovek rodinných domů a více než 150 bytů v Pitkovicích.

Zhruba čtyři stovky bytů chystá tuzemská skupina Multiprojekt v Braníku a výškové domy mají podle plánů několika developerských firem vyrůst i v sousední Krči v Praze 4.

Na problémy satelitů, kde chybí hlavně infrastruktura, poukazuje Bankovní institut vysoká škola, podle něhož může v příštích pěti letech klesnout cena nemovitostí v těchto lokalitách až o 30 procent. „Největší propad cen bude u nových developerských projektů, tam kde jsou pole s bramborami, ale žádná vybavenost. Některé domy mají navíc nízkou projektovou a prováděcí úroveň,“ upozornil vedoucí katedry oceňování Petr Ort.

Autor: Denisa Novotná