Technoparky spolkly miliardy korun a krachují. Nikde v Evropě jich není tolik | E15.cz

Technoparky spolkly miliardy korun a krachují. Nikde v Evropě jich není tolik

David Budai - Blesk.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česko se v uplynulých letech rozhodlo, že podpoří výstavbu technologických parků a inovačních center. Celkem na tyto projekty zamířilo 8,1 miliardy korun. Dnes tady stojí přes 80 technologických parků, což je při přepočtu na obyvatele naprostý evropský unikát. Třeba ve Španělsku jich je desetkrát méně. Některé parky už přitom krachují, protože se neuživí. Dotace už ale stát nemusí získat zpátky.

Technologický park Nupharo nedaleko Ústí nad Labem dostal na svůj vznik dotaci bezmála 300 milionů korun. Měla to být líheň úspěšných firem i nových technologických patentů. Jenže už během několika měsíců po svém otevření se park dostal do finančních problémů, následně do insolvenčního řízení a byl prakticky před krachem. Nyní se v rámci restrukturalizace pokouší o restart a hledá firmy, které by tam sídlily. Pokud se to nepodaří a ke krachu nakonec dojde, hrozí, že Česko o investované peníze přijde.

 

Technologický park v Jihlavě zkrachoval. Přijde Česko o miliony?

Podobný vývoj je možné sledovat také v Jihlavě, kde v minulých letech vyrostly hned dva technologické parky. Jeden z nich byl vybudován na okraji města v Hruškových Dvorech a stát na to přispěl 290 milionů korun. Jenže během jednoho dvou let tento park zkrachoval, je opuštěný a chátrá. Ministerstvo průmyslu se nyní v insolvenčním řízení domáhá vrácení dotace. Jenže věřitelů je více a je pravděpodobné, že se státu vrátí jen drobné.

Celý článek a obsáhlou fotogalerii najdete zde:

 

Autor: David Budai - Blesk.cz