Ve sporu o zvlněnou dálnici u Ostravy Česko vyhrálo první arbitráž | E15.cz

Ve sporu o zvlněnou dálnici u Ostravy Česko vyhrálo první arbitráž

dálnice D47
dálnice D47
• 
ZDROJ: silnice-zeleznice.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát vyhrál první arbitráž kvůli vadám na dálnici D47 u Ostravy. Podle rozhodčího soudu tři stavební firmy neoprávněně účtovaly miliony korun. Stát po firmách původně nárokoval 180 milionů korun, větší část z toho je ale podle rozhodců už promlčená a Eurovia, Skanska a Porr tak mají zaplatit jen 12,5 milionu.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ovšem věří, že se díky verdiktu domůže stamilionů v dalších sporech. „To neznamená, že ty další rozhodčí soudy, které se týkají valorizací v celkové částce zhruba 300 milionů korun, budou rozhodovány podle jiného principu,“ řekla Radiožurnálu ředitelka úseku kontroly kvality staveb ŘSD Miloslava Pošvářová.

Arbitráž, o které soud rozhodl, se týká jen neoprávněného účtování cen. Arbitři ještě budou rozhodovat o dalších sporech, které se týkají například zvlněné části dálnice nebo vad na ocelových mostech. Stát v arbitráži zastupuje advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges.

Podle člena komise ŘSD pro dálnici D47 právníka Miroslava Dudy je toto rozhodnutí klíčové. „V této první arbitráži poprvé zazněl právní názor, že ŘSD byly účtovány tyto částky neoprávněně,“ sdělil Českému rozhlasu.

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice vypukl loni, kdy ŘSD na zvlněných úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Vozovka přitom pracuje neustále a její technický stav se zhoršuje. Nově patrně přibude další rychlostní omezení na některých úsecích. Snížení rychlosti na dálnici z nynějších 80 kilometrů v hodině na 60 už doporučila policie.

Ostravské boule řeší rozhodčí soud

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.