Ruská společnost Danaflex prodala svou prostějovskou továrnu na obaly skupině Amcor Group | E15.cz

Ruská společnost Danaflex prodala svou prostějovskou továrnu na obaly skupině Amcor Group

Továrna Danaflex
Továrna Danaflex
• 
ZDROJ: Danaflex

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ruská společnost Danaflex prodala švýcarské skupině Amcor Group svoji továrnu na výrobu flexibilních obalů DGPack v Prostějově, kterou zprovoznila na začátku roku 2019. Hodnota transakce se stoprocentním podílem v prostějovské firmě DGPack nebyla zveřejněna. Z údajů agentury CzechInvest vyplývá, že stavba prostějovského závodu DGPack zaměstnávajícího zhruba 130 lidí stála bezmála miliardu korun. Ruská Danaflex chtěla díky této investici expandovat na nové trhy v Evropské unii. Po ruské invazi na Ukrajinu zavedla letos EU rozsáhlé sankce vůči Rusku.

Smlouvu o prodeji stoprocentního podílu ve firmě DGPack, která má základní kapitál 1,073 miliardy korun, zástupci společností Danaflex a Amcor Group podepsali 22. července. Výrobní závod DGPack v průmyslové zóně na kraji Prostějova zabral plochu zhruba 12.400 metrů čtverečních a ročně může vyrobit až 15.000 tun flexibilních obalů používaných například v potravinářském průmyslu. Švýcarská skupina Amcor patří mezi hlavní světové výrobce obalů pro potraviny, nápoje, farmaceutické, lékařské a osobní produkty. Podniká ve 43 zemích, zaměstnává zhruba 44 000 pracovníků a její roční tržby činí 15 miliard dolarů (zhruba 360 miliard korun).

Z účetních výkazů vyplývá, že prostějovská firma DGPack v roce 2020 zaměstnávala 130 lidí a vykázala tržby 276 milionů korun při ztrátě 183 milionů korun. Loňské hospodaření vedení společnosti DGPack nezveřejnilo. Zástupci firmy Danflex v roce 2018 uvedli, že společnost chce v Prostějově do roku 2020 postupně investovat 100 milionů eur (2,46 miliardy korun), přičemž továrna by měla zaměstnávat až 245 lidí.

Ruská firma Danaflex se pro Prostějov rozhodla kvůli výhodně geografické poloze. "DGPack je významnou investicí firmy Danaflex na cestě do Evropy. Danaflex tímto projektem zvýší své stávající exportní možnosti. Český projekt umožní přiblížit se evropským zákazníkům a rychleji reagovat na globální trendy a požadavky obchodních partnerů," řekla v roce 2019 ČTK Irena Vaňková ze společnosti DGPack.

Prostějovský podnik DGPack byl slavnostně otevřen v únoru 2019. Do Prostějova tehdy přijel ministr průmyslu a obchodu Ruské federace Denis Manturov, prezident Tatarské republiky Rustam Minnichanov a prezident společnosti Danaflex Airat Baširov. Ruští představitelé hovořili o tom, že prostějovská firma je předpolím pro export flexibilních obalů do EU. Sankce EU letos omezily přístup Ruska ke kapitálu a zacíleny jsou na energetiku, dopravu, obchod či bankovnictví.

Firma Danaflex měla v roce 2019 tři výrobní závody v Rusku a prostějovský podnik byl její první investicí do výroby mimo hranice Ruské federace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery