Česká firma RCE prorazila se systémy, které využívají umělou inteligenci | e15.cz

Česká firma RCE prorazila se systémy, které využívají umělou inteligenci

David Herman, jednatel technologické společnosti RCE systems
David Herman, jednatel technologické společnosti RCE systems
• 
ZDROJ: RCE systems

vib

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Platforma DataFromSky je globální produkt automatizované dopravní analýzy videí pořízených drony za využití umělé inteligence, s kterou prorazila do světa česká technologická společnost RCE systems. „Pokud mají být české firmy ještě úspěšnější, tak je nutné ve vzdělávání začít preferovat kvalitu nad kvantitou,“ říká v rozhovoru pro E15 David Herman, jednatel společnosti RCE, která uspěla i v projektu Komerční banky Nastartujte se.

Jaký byl prvotní podnět k založení Vaší firmy?

Během doktorského studia se nám otevřela příležitost vývoje systému pro řízení hasičských nástaveb FTSC. Prvotní představení konceptu nového řešení potenciálním zákazníkům dopadlo úspěšně a firma RCE byla před koncem roku 2013 na světě. Za další dva měsíce po jejím založení jsme začali spolupracovat se Stavební fakultou Vysokého učení technického v Brně na výzkumném projektu pro extrakci přesných telemetrických dat vozidel z videí pořízených drony, který se stal úvodem k dnes již globálnímu produktu DataFromSky.

Co nabízíte dnes a pohybujete se více na zahraničním či domácím trhu?

Název společnosti odráží oblasti, kde jsme silní, a kde se profilujeme. Jedná se o robotiku (R), počítačové vidění (C) a vestavěné systémy (E). Firma nevznikla kvůli jednomu produktu, od počátku jsme měli širší záběr a ten si držíme i po pěti letech existence na trhu. Mezi velmi úspěšné projekty patří platforma DataFromSky. Jedná se o hlubokou plně automatizovanou dopravní analýzu videí pořízených drony, nebo kamerami, s použitím umělé inteligence. Tento projekt má desítky partnerů po celém světě a stal se základem celé řady výzkumných zahraničních projektů. Dalším úspěšným produktem je ParkingDetection, který se zaměřuje na problematiku chytrých parkovišť. Jedná se o komplexní a cenově efektivní řešení postavené na umělé inteligenci a počítačovém vidění, které je určeno pro chytrá města, dálniční odpočívky, parkoviště u obchodních center nebo letiště. Mimo to máme celou řadu úspěšných produktů z oblasti řízení, ochrany osob a kritické infrastruktury. Jedná se o různé typy optických skenerů a robotických systémů s prvky autonomie, jako je například automatická statická i dynamická patrolace, schopnost autonomní jízdy ve známém i neznámem prostředí, nebo schopnost automatického návratu při ztrátě signálu.

Jaké jsou vaše hospodářské výsledky?

Obratově rosteme každým rokem přibližně dvojnásobným tempem, přičemž v roce 2018 jsme dosáhli obratu téměř milion euro. Pro tento rok jsme zařazení mezi kandidáty nejrychleji rostoucích technologických firem v žebříčku Deloitte. RCE má dnes i několik výzkumných projektů z oblasti robotiky a dopravy, a to jak ve spolupráci s lokálními, tak i zahraničními vědeckými institucemi. Jsme stále ryze česká firma, zatím bez externího kapitálu. Od začátku jsme chtěli budovat zdravý byznys, což se nám také daří.

Jaké jsou vaše plány do budoucnosti?

Našim základem je technologická inovace a vývoj nových produktů. Zaměřujeme se nyní na oblast monitorování dopravy, drony a umělou inteligenci a v těchto segmentech chystáme pro tento rok ještě hodně zajímavých novinek. Dalším pilířem je mobilní robotika, kde máme také několik pozoruhodných projektů, které nabírají na obrátkách. Co se týče struktury firmy, tak zvažujeme změny kvůli lepší čitelnosti jednotlivých produktů pro zákazníky.

Jak vám pomohl projekt Komerční banky Nastartujte se, mezi jehož úspěšné firmy patříte?

V čase soutěže jsme začínali, takže to pro nás byla v prvé řadě výzva jak po prezentační, tak i ekonomické stránce. Jednalo se o jednu z prvních příležitostí, kde jsme mohli získat zpětnou vazbu a vyzkoušet si startupové soutěžní prostředí. Kladně hodnotíme zejména medializaci, co šla ruku v ruce s projektem a trvá až do dnešních dní, za což jsme moc rádi. 

Jaké je podle vás v Česku podnikatelské prostředí?

V RCE se primárně věnujeme extrémně technologicky náročným projektům ve zpracování obrazu a řízení. Zde je největší překážkou nedostatek špičkových lidí v oborech, jako je umělá inteligence, robotika a počítačové vidění. Nám se naštěstí daří budovat silný tým, který má tah na branku a dodává vynikající výsledky. U začínajících a malých technologických firem je excelence v oboru, kde působí, jedinou šancí na přežití. Jak to zlepšit? Ve vzdělávání začít preferovat kvalitu nad kvantitou.

Autor: vib

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější