Start-up Talsec s česko-ukrajinskou DNA předchází podvodům v mobilních aplikacích

Sergiy Yakymchuk

Sergiy Yakymchuk Zdroj: e15 Michael Tomeš

Sergiy Yakymchuk se k práci v českých technologických společnostech dostal v době, kdy česká firma STROM telecom pracovala na telekomunikačních zakázkách v jeho domovské Ukrajině. Na starost měl produktové vedení, díky čemuž se podílel na velkých projektech v Rusku, Bělorusku nebo Indii, zaměřených na propojování telekomunikací, financí a kybernetické bezpečnosti. Yakymchuk tímto způsobem přišel do Česka. „Do STROM pak přišlo ruské vedení a firma se se všemi ruskými specifiky změnila, takže jsem odešel,“ popisuje Yakymchuk začátek svého příběhu, který směřuje k úspěšnému budování základů kyberbezpečnosti v Česku.

Mimochodem, zmíněná společnost STROM telecom má bohatou a pohnutou historii sahající až do roku 1957. Její dnešní název je NVision, ve Voticích na Benešovsku vyrábí elektroniku pro mobilní operátory nebo průmysl. Postavena byla na základech státního podniku Tesla Votice, v oboru se však stala známější po revoluci jako STROM telecom. Ten v roce 1995 získal první velkou zahraniční zakázku pro operátora z Moskvy. Firmu později převzala ruská skupina AFK Sistema miliardáře Vladimira Jevtušenkova, který má blízko k Vladimiru Putinovi. Rusové nakonec loni NVision kvůli západním sankcím prodali ukrajinským a srbským manažerům.

To už byl Sergiy Yakymchuk z firmy pryč. V Česku ale zůstal a prošel několika společnostmi, aby nakonec zakotvil ve zlínské technologické firmě Monet+ zabývající se aplikacemi pro čipové karty, ověřováním uživatelů, platebními systémy a podobně. Například benzinkám MOL zajišťuje platby a Kooperativě přihlašování do interních počítačových systémů.

V brněnské Ahead iTec ze skupiny Monet+ během projektů pro zákazníky vytvořili interní nástroj pomáhající odstranit rutinní práci při zabezpečování mobilních aplikací. Jde o takzvaný softwarový vývojový kit (SDK), který vývojáři aplikací relativně jednoduše integrují do své aplikace a dál už nemusejí skoro nic řešit. Talsec dokáže hlídat integritu a prostředí, ve kterém aplikace běží, a chránit ji tak před nekalými živly. Jde o obor označovaný jako RASP.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!