Startupové investice v Česku za rok 2020: rostly sumy i celkové valuace | e15.cz

Startupové investice v Česku za rok 2020: rostly sumy i celkové valuace

Patrik Borýsek

Patrik Borýsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nejčastější valuace start-upu při jeho prodeji, respektive prodeji jeho podílu, byla loni 75 milionů korun. Fondy rizikového kapitálu pak daly takovým společnostem v mediánu okolo 12,5 milionu korun. Celkem loni v Česku do start-upů v raných fázích rozvoje nalili investoři okolo tří miliard korun, uvádí nová studie Venture Capital Deals Report 2020.

Data pro report vycházejí z veřejně dostupných zdrojů a informací advokátní kanceláře Mavericks, která se na startupové investice specializuje. V loňském roce vzrostl medián výše investic oproti roku 2019 ze zhruba 10 milionů na 12,5 milionu korun. Mediánová valuace firem pak ve stejném období vzrostla ze zhruba 60 na 75 milionů korun.

„Navzdory pandemii COVID-19 byl rok 2020 pro start-upy i investiční fondy úspěšný. Oproti roku 2019 narostl počet realizovaných transakcí i objem investovaných peněz, současně vznikla celá řada nových investičních fondů,“ říká Tomáš Ditrych, spoluzakladatel a partner advokátní kanceláře Mavericks, která studii vydala.

Venture kapitálový trh v České republice se také postupně profesionalizuje. V posledních třech letech je dle autorů reportu vidět posun v přístupu investorů k potenciálním investicím, interním prověřovacím procedurám a přípravě investiční dokumentace. Autoři studie odhadují, že za rok 2020 bylo uzavřeno přes 100 raných (pre-seed a seed) investic v souhrnné hodnotě ve výši zhruba tři miliardy korun.

Mezi zajímavé vstupy investorů k rozjetým projektům patří například projekt datové analytiky Deepnote, který obdržel téměř čtyři miliony dolarů od fondů Accel a Index Ventures. Do Resistant AI přiteklo v seedu 2,75 milionu dolarů včetně i podpory od zmíněných Index Ventures. Cinnamon vyvíjející nástroje pro monetizaci webů získal 2,5 milionu dolarů. 

„Díky velkému množství investičních fondů, inkubátorů a akcelerátorů, špičkovým technickým univerzitám a v porovnání se světem také díky nízkým životním nákladům má Praha potenciál stát se jedním z předních evropských technologických center,“ dodává Ditrych.

Venture Capital Deals Report 2020

Autoři z advokátní kanceláře Mavericks se v posledních dvou letech podíleli na více než 75 raných investičních transakcích v hodnotě přes jednu a půl miliardy korun. Report se kromě realizovaných investic a valuací zabývá také klíčovými ustanoveními investičních smluv, včetně likvidačních preferencí, práva veta, ochrany proti ředění podílů či práva nutit společníky k prodeji společnosti.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější